Strona głównaZdrowieCo jeść, by poprawić zdrowie płuc

Co jeść, by poprawić zdrowie płuc

Jeśli chcesz zadbać o swoje płuca i sprawić, żeby łatwiej ci się oddychało, musisz regularnie ćwiczyć i unikać dymu papierosowego oraz zanieczyszczeń powietrza. Co więcej, odpowiednia dieta może poprawić funkcjonowanie tych narządów. Oto, co warto jeść.
Co jeść, by poprawić zdrowie płuc [fot. collage Senior.pl / Canva]

Czosnek

Lekarze wskazują, że czosnek ma silne właściwości przeciwzapalne, które mogą zmniejszyć uszkodzenia wywoływane przez . Co więcej, badania pokazały, że stała obecność w jadłospisie pomogła osłabić zaburzenia pracy płuc i miała wpływ na osłabienie ryzyka .

Zielona herbata

zawiera wiele przeciwutleniaczy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w płucach. Związki te mogą nawet chronić tkankę płucną przed szkodliwym działaniem dymu. Testy naukowe pokazały, że osoby pijące co najmniej 2 filiżanki zielonej herbaty dziennie, odznaczały się lepszym funkcjonowaniem płuc niż ci, którzy nie pili tego napoju.

Warzywa krzyżowe

Jak wykazano, kapusta, kalafior, brokuły i jarmuż zmniejszają tempo postępu raka płuc i ryzyko zachorowania na ten nowotwór o połowę. Dostarczają organizmowi chlorofil, który oczyszcza krew i ma wpływ na zwiększenie produkcji jej komórek.

Imbir

Przyprawa ta ma właściwości przeciwzapalne i sprzyja pozbywaniu się zanieczyszczeń z płuc.

Tłuste ryby

Łosoś, makrela, czy tuńczyk są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA, które mają właściwości , przeciwnowotworowe, przeciwutleniające.

Pieprz cayenne

Zawiera znaczne ilości kapsaicyny, która chroni błony śluzowe w płucach i górnych oraz dolnych dróg oddechowych, ponieważ stymuluje wydzielanie substancji osłaniających te błony.

Jabłka

Fitozwiązki i przeciwutleniacze w jabłkach osłabiają ryzyko astmy, nowotworu, stanów zapalnych i chorób układu krążenia. Co więcej, badania wykazały również, że owoce te mogą odgrywać rolę w poprawie wydolności płuc u osób, które niegdyś paliły papierosy.

Woda

Trzeba dostarczać sobie odpowiednich ilości wody, bo dzięki niej daje się uniknąć nadmiaru śluzu w drogach oddechowych i oczyszczać je nagromadzenia substancji prozapalnych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy