Strona głównaZdrowieCo jeść, by obniżyć cholesterol

Co jeść, by obniżyć cholesterol

W niektórych przypadkach konieczne jest zażywanie leków, by obniżyć poziom cholesterolu, warto jednak pamiętać, że niektóre składniki dietetyczne także mają takie właściwości.
Co jeść, by obniżyć cholesterol [Fot. makaule - Fotolia.com]
Nadmiar może wynikać z niewłaściwego stylu życia, ale może też być efektem czynników genetycznych, na które nie mamy żadnego wpływu. W każdym razie jednym ze sposobów na zmniejszenie ilości cholesterolu jest odpowiednia dieta.

Jednym z najskuteczniejszych składników w poprawie poziomu cholesterolu jest błonnik rozpuszczalny. Działa on tak, że cholesterol doczepia się do niego, dzięki czemu ta szkodliwa substancja nie zostaje wchłonięta przez organizm, ale z niego wydalona. Do bogatych źródeł błonnika należą: otręby owsiane i jęczmienne, , okra. Co więcej, poleca się także jabłka, winogrona i owoce cytrusowe - zawierają pektyny, czyli rodzaj pokarmowego.

Kolejnym rekomendowanym składnikiem są wielonienasycone tłuszcze. Zawierają je m. in. olej rzepakowy i słonecznikowy, (np. łosoś, makrela, sarydnki), a także orzechy i różne nasiona (np. słonecznika czy dyni). Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zwiększają ilość „dobrego" cholesterolu (HDL) i zmniejszają ilość „złego" cholesterolu (LDL).

Wreszcie, zaleca się też produkty pohodzenia roślinnego, które mają w sobie sterole i stanole roślinne, które pomagają organizmowi w absorpcji cholesterolu. Znajdują m. in. w brukselce, kiełkach pszenicy, otrębach pszennych, orzeszkach ziemnych i oraz oliwy z oliwek czy oleju sezamowym.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL wpływa na tworzenie się blaszki miażdżycowej, to z kolei znacząco zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału i udaru mózgu. Monitorowanie stężenia cholesterolu daje możliwość wczesnego wykrycia nieprawidłowości i pozwala na włączenie odpowiedniej terapii i zapobieganie przedwczesnej . Ma to szczególne znaczenie, ponieważ osoby, u których cholesterol jest w nadmiarze, nie doświadczają symptomów jednoznacznie na to wskazujących. Powszechnie zaleca się, by po czterdziestym roku życia co 5 lat.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy