Strona głównaZdrowieCo jeść, by obniżyć cholesterol

Co jeść, by obniżyć cholesterol

W niektórych przypadkach konieczne jest zażywanie leków, by obniżyć poziom cholesterolu, warto jednak pamiętać, że niektóre składniki dietetyczne także mają takie właściwości.
Co jeść, by obniżyć cholesterol [Fot. makaule - Fotolia.com]
Nadmiar może wynikać z niewłaściwego stylu życia, ale może też być efektem czynników genetycznych, na które nie mamy żadnego wpływu. W każdym razie jednym ze sposobów na zmniejszenie ilości cholesterolu jest odpowiednia dieta.

Jednym z najskuteczniejszych składników w poprawie poziomu cholesterolu jest błonnik rozpuszczalny. Działa on tak, że cholesterol doczepia się do niego, dzięki czemu ta szkodliwa substancja nie zostaje wchłonięta przez organizm, ale z niego wydalona. Do bogatych źródeł błonnika należą: otręby owsiane i jęczmienne, , okra. Co więcej, poleca się także jabłka, winogrona i owoce cytrusowe - zawierają pektyny, czyli rodzaj pokarmowego.

Kolejnym rekomendowanym składnikiem są wielonienasycone tłuszcze. Zawierają je m. in. olej rzepakowy i słonecznikowy, (np. łosoś, makrela, sarydnki), a także orzechy i różne nasiona (np. słonecznika czy dyni). Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zwiększają ilość „dobrego" cholesterolu (HDL) i zmniejszają ilość „złego" cholesterolu (LDL).

Wreszcie, zaleca się też produkty pohodzenia roślinnego, które mają w sobie sterole i stanole roślinne, które pomagają organizmowi w absorpcji cholesterolu. Znajdują m. in. w brukselce, kiełkach pszenicy, otrębach pszennych, orzeszkach ziemnych i oraz oliwy z oliwek czy oleju sezamowym.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL wpływa na tworzenie się blaszki miażdżycowej, to z kolei znacząco zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału i udaru mózgu. Monitorowanie stężenia cholesterolu daje możliwość wczesnego wykrycia nieprawidłowości i pozwala na włączenie odpowiedniej terapii i zapobieganie przedwczesnej . Ma to szczególne znaczenie, ponieważ osoby, u których cholesterol jest w nadmiarze, nie doświadczają symptomów jednoznacznie na to wskazujących. Powszechnie zaleca się, by po czterdziestym roku życia co 5 lat.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy