Strona głównaZdrowieCo cię dzieje, gdy w diecie brakuje cynku

Co cię dzieje, gdy w diecie brakuje cynku

Cynk wpływa na podstawowe funkcje metaboliczne wielu organizmów żywych. Teraz na Uniwersytecie Technicznym w Monachium pokazano, że nawet minimalny niedobór tego pierwiastka zaburza trawienie.
Co cię dzieje, gdy w diecie brakuje cynku
Niedostateczne ilości cynku w diecie utrudniają funkcje trawienne trzustki i skutkują zaburzeniami trawienia. Pierwiastek występuje w organizmie tylko w niewielkich ilościach i musi być dostarczany poprzez dietę.

Cynk a metabolizm

Pierwsze niedobory są niezauważalne, skutkują jednak pewnymi zmianami w wątrobie i we krwi. W ramach testów prosięta karmiono dietą zawierającą różne ilości cynku i sprawdzono, jak te odmienne dawki wpływały na . Jak zaobserwowano, przy niedoborach organizm starał się efektywniej wchłaniać cynk, z drugiej zaś zmniejszał wydalanie pierwiastka przez trzustkę. Kliniczny niedobór cynku zmniejszał apetyt zwierząt - mogło to wynikać z bezpośredniego oddziaływania na nerw błędny. Być może jednak nagromadzenie niestrawionego pokarmu wewnątrz przewodu pokarmowego z powodu niedoboru cynku dało taki efekt.

Cynk a działanie trzustki

Trzustka stanowi centrum kontroli pokarmu i homeostazy energetycznej organizmu. Przekazuje cynk do przewodu pokarmowego, dbając o jego stały poziomu. A jeśli organizm jest pozbawiony tego pierwiastka, do minimum zmniejsza się wydalanie cynku przez trzustkę.

- Pokazaliśmy, że istnieje bezpośrednia relacja między ilością enzymów trawiennych w trzustce a poziomem cynku w organizmie. Trzeba więc unikać nawet krótkich okresów niedoboru cynku w diecie - mówi Daniel Brugger, autor badań.

Kto szczególnie zagrożony niedoborami


Według Bruggera, szczególnie weganie, wegetarianie i osoby starsze powinny monitorować ilość cynku w diecie. Subkliniczny niedobór tego pierwiastka u ludzi wiąże się miedzy innymi ze zwiększonym poziomem markerów stanu zapalnego i obniżoną odpornością.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy