Strona głównaZdrowieCo Polki wiedzą o osteoporozie?

Co Polki wiedzą o osteoporozie?

Polki boją się osteoporozy, ale się nie badają. Według najnowszych badań TNS OBOP, przeprowadzonych na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 300 kobiet, aż 85 % respondentek po 40-stym roku życia obawia się o swoje kości. Mimo to aż trzy czwarte z nich nigdy w życiu nie wykonało pomiaru gęstości kości (densytometrii).
Co Polki wiedzą o osteoporozie? Aż 91 % Polek, które wzięły udział w badaniu wie, że osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która znacznie zwiększa ryzyko złamań. Mimo, że kobiety rozumieją jakim zagrożeniem jest ta choroba, tylko co piąta, przynajmniej raz w życiu poddała się densytometrii. Osteoporoza dotyka jedną na trzy kobiety po 50-tym roku życia. Zdecydowana większość z nich, lekceważy problem.

W Polsce dostępne są różne leki na osteoporozę. Są to zarówno leki dożylne, doustne, jak i podawane w iniekcjach podskórnych. Różnią się między sobą skutecznością, działaniami niepożądanymi, jak i mechanizmem działania. Częstotliwość podawania leków i komfort prowadzonej terapii są bardzo różne dla każdej grupy farmaceutyków.

Prawie trzy na cztery respondentki zdają sobie sprawę z tego, że rozwój osteoporozy można zahamować i zminimalizować tym samym ryzyko złamań. Prawie 70% preferowałoby w tym celu terapię podskórną, lekiem podawanym raz na pół roku. Taką możliwość daje im denozumab – pierwsze w pełni ludzkie przeciwciało monoklonalne, które hamuje proces resorpcji (niszczenia) kości. Lek ten jest skuteczny i dobrze tolerowany, co udowodniły badania kliniczne. W Polsce nie jest on refundowany.
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje aktualnie trzy leki: dwa doustne bisfosfoniany, traktowane jako tzw. „złoty standard” w terapii osteoporozy tj. aledronian i risedronian oraz kalcytoninę.

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy