Strona głównaZdrowieCo Polacy wiedzą o cukrzycy?

Co Polacy wiedzą o cukrzycy?

Niemal co 10. dorosły Polak nigdy nie sprawdzał poziomu cukru we krwi – wynika z badania opinii przeprowadzonego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ścigamy się z cukrzycą”. Tymczasem, na cukrzycę cierpi już niemal 3 mln z nas, a według ekspertów liczba ta będzie wzrastać. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, a także uświadamiać czym grozi nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca organizatorzy kampanii zamierzają kontynuować działania także w tym roku.
Co Polacy wiedzą o cukrzycy?  [Fot. evgenyb - Fotolia.com] Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała za jedno z najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych i epidemię XXI wieku - jako jedyną chorobę niezakaźną. Niebezpieczna jest nie tylko sama cukrzyca, ale przede wszystkim jej powikłania, w szczególności powikłania sercowo-naczyniowe. Ze względu na styl życia sprzyjający rozwojowi choroby (m.in. siedzący tryb pracy, niewłaściwa, bogata w wysokokaloryczne produkty dieta czy zbyt niska aktywność fizyczna) cukrzyca może dotknąć obecnie niemal każdego z nas. Z tego powodu niezwykle ważna jest świadomość choroby, jej skutków i sposobów zapobiegania.

Organizatorzy kampanii „Ścigamy się z cukrzycą” po raz kolejny chcą uświadamiać społeczeństwo, że kluczem do skutecznej walki z tą chorobą jest jej prewencja, wczesne rozpoznanie oraz prawidłowe leczenie. W tym roku zaplanowanych jest więc szereg działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym: reedycja raportu „Społeczny obraz cukrzycy”, bezpłatne badania we krwi oraz Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy dla pracowników wybranych Ministerstw, działania w ramach Tour de Pologne a także obchody Światowego Dnia Cukrzycy.

Cukrzyca – co o niej wiemy?

W ramach kampanii przeprowadzono badanie opinii społecznej, którego celem było sprawdzenie wiedzy Polaków na temat cukrzycy, a także porównanie wyników do pierwszego wydania przeprowadzonego w 2010 roku. Co więc Polacy wiedzą o tej chorobie? Czy są świadomi jej skutków i zdają sobie sprawę jak jej przeciwdziałać? Jak zmieniła się ich wiedza w przeciągu 7 lat? Okazuje się, że znacznie wzrosła nasza świadomość odnośnie badań poziomu cukru we krwi. Jeszcze kilka lat temu aż co 5. Polak nigdy nie wykonywał tego typu badania – obecnie nie robi tego co 10. z nas. Znacznie wzrosła też wiedza na temat skutków cukrzycy – najczęściej wymienianymi skutkami jest śpiączka cukrzycowa, , zaburzenia widzenia i pogorszenie wzroku. W badaniu z 2010 roku niemal 35 proc. osób zupełnie nie znało odpowiedzi na to pytanie.

Obecnie mamy też większą wiedzę na temat objawów cukrzycy – według badanych o zachorowaniu świadczy najczęściej wysoki poziom stężenia cukru we krwi, uczucie senności w ciągu dnia a także zmęczenie i osłabienie. Jeszcze w 2010 roku aż co 4. ankietowany nie potrafił wskazać żadnego objawu choroby, teraz jest to zaledwie ok. 4 proc. z nas.

Badanie opinii społecznej to pierwszy etap reedycji raportu „Społeczny obraz cukrzycy” – kolejny przeprowadzany będzie wśród osób z cukrzycą, a jego celem będzie zbadanie jakości ich życia. Badania mają na celu określenie poziomu świadomości społecznej na temat cukrzycy, a także dostarczenie szczegółowych informacji na temat faktycznej kondycji i potrzeb osób chorych na cukrzycę. Projekt ma na celu także zbadanie percepcji problemu cukrzycy wśród szerokiej opinii publicznej. Zaktualizowany raport, wraz z porównaniem do poprzedniej wersji oraz komentarzami ekspertów opublikowany zostanie pod koniec tego roku.

Badanie poziomu cukru we krwi i Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy

W związku z potrzebą edukacji na temat cukrzycy i jej możliwych konsekwencji oraz uświadamiania jak istotne są systematyczne badania, w ramach kampanii przeprowadzone zostaną także bezpłatne badania poziomu cukru we krwi na terenie wybranych Ministerstw. Badaniom będzie towarzyszyć Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy, który będzie doskonałą okazją do sprawdzenia wiedzy na temat choroby wśród osób poddających się badaniom. Pytania dotyczyć będą m.in. sposobów zapobiegania cukrzycy oraz możliwych powikłań. Udział w teście jest anonimowy, a wyniki posłużą do dalszych działań edukacyjnych.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć