Strona głównaChorobyCo - wbrew przekonaniom - nie wywołuje raka

Co - wbrew przekonaniom - nie wywołuje raka

Nowotwór jest jedną z głównych przyczyn śmierci w wymiarze globalnym. Jeśli chodzi o przyczyny choroby, wskazuje się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, w tym styl życia. W związku z rakiem powstało też wiele mitów, zobacz, co - pomimo niektórych popularnych przekonań - nie powoduje rozwoju choroby.
Co - wbrew przekonaniom - nie wywołuje raka [Fot. vitanovski - Fotolia.com]

Sztuczne słodziki

Panuje pewne zamieszanie co do możliwego wpływu , a wszystko dlatego, że określone badania naukowe pokazały możliwe oddziaływanie tych produktów na powstawanie . Eksperci wskazują jednak, że wyniki te nie były rzetelnie uzyskane i kolejne testy nie potwierdziły takiego działania słodzików.

Dezodoranty

Dość popularnym nieprawdziwym przekonaniem jest to, że blokując gruczoły potowe pod pachami, antyperspiranty umożliwiają gromadzenie się toksycznych związków w pobliskich węzłach chłonnych, a to powoduje rozwój raka. Analizy naukowe nie wykazały związku pomiędzy stosowaniem antyperspirantów i .

Stres

psychologiczny nie jest związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Większość badań nie wykazała, że taki stres przekąłda się na zagrozenie tą chorobą. Prawdą jest jednak, że osoby zestresowane mogą zachowywać się nieco bardziej ryzykownie i mniej dbają o zdrowie - częściej palą papierosy, objadają się lub piją nadmiar alkoholu, a to w istocie zwiększa ryzyko wielu nowotworów.

Osobowość

Kiedyś uważano, że ludzie z określonymi cechami osobowości są szczególnie podatni na nowotwór, np. osoby neurotyczne czy introwertycy. Badania nie potwierdziły jednak tych przekonań. Niemniej określone cechy są związane z zachowaniami, które mogą zwiększać lub zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. Przykładowo, osoby o wysokim poczuciu odpowiedzialności rzadziej palą papierosy i piją nadmierne ilości .

Kosmetyki

Większość badań nie wykazała związku między rakiem i substancjami chemicznymi stosowanymi w różnych kosmetykach. W większości krajów obowiązują ścisłe przepisy dotyczące bezpieczeństwa tych produktów. Niektóre badania wykazały związek między talkiem i , jednakże brakuje pewnych dowodów na to.

Fluor

Od jakiegoś czasu do pitnej wody dodaje się fluor, aby pomóc zmniejszyć i zapobiegać . Niektórzy alarmowali jednak, że pierwisatek ten może mieć działanie toskyczne i sprzyjać rozwojowi raka, badania wykazały jednak, że dodawany do wody fluor w jakikolwiek sposób zwiększa ryzyko onkologiczne.

Farbowanie włosów

Kilka dekad temu w farbach do włosów znajdowały się związki uważane za karcenogenne, ale nie zostało uznane za czynnik sprzyjający nowotworom, bo dawki tych substancji, biorąc pod uwagę gabaryty ciała, były nikłe. Co więcej, współczesne produkty do koloryzacji niemal nie zawierają związków kojarzonych z rozwojem raka.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy