Strona głównaZdrowieCiśnienie tętnicze - wytyczne dla ludzi starszych

Ciśnienie tętnicze - wytyczne dla ludzi starszych

Wskaźniki dotyczące ciśnienia tętniczego u osób starszych mogą się nieco różnić od tych dla ludzi w młodszym wieku.
Ciśnienie tętnicze - wytyczne dla ludzi starszych Zgodnie ze światowymi normami wartość skurczowego ciśnienia nie powinna przekraczać 140 mm Hg, jeśli utrzymuje się na wyższym poziomie, mamy do czynienia z . Taka norma jest jednak zbyt wysoka dla ludzi po 75 roku życia, w przypadku tych seniorów ciśnienie skurczowe o wartości 120 mm Hg stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Badacze z Wake Forest Baptist Medical Center w Winston-Salem zaprosili do badań 2,636 osób w wieku ponad 75 lat, które miały nadciśnienie. Uczestnikom polecono podjąć działania mających na celu obniżenie ciśnienia krwi. Jedna z grup miała za zadanie utrzymać ciśnienie skurczowe nie wyższe niż 120 mm Hg, a druga nie wyższe niż 140 mm Hg. Naukowcy monitorowali ciśnienie seniorów co trzy miesiące przez okres trzech i pół roku. W razie konieczności interweniowali pomagając sprostać zadaniu np. poprzez zmianę dawki leków.

Obu grupom udało się osiągnąć planowane wskaźniki, odnotowano jednak pewną istotną różnicę. Osoby, które utrzymywały poziom ciśnienia 120 mmHg cechowały się o 32 procent niższym ryzykiem śmierci w badanym okresie i o 33 procent niższym prawdopodobieństwem doświadczenia , takich jak , i .

Jak mówią autorzy badań, niemal połowa osób w podeszłym wieku, które są hospitalizowane, cierpi z powodu powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym. Opisywane testy mają istotne znaczenie dla przyszłości leczenia nadciśnienia tętniczego u osób starszych, zarówno ze względu na dużą częstość występowania wspomnianej dolegliwości w tej grupie wiekowej, jak i wobec katastrofalnych skutków nadciśnienia w postaci utraty niezależności seniorów, wskazują eksperci.

O badaniach można przeczytać w magazynie Jama.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 12:16:41, 10-06-2019 Miłka68

    A jakie ciśnieniomierze polecacie? Mam bardzo fajny model Microlife (dokładnie ten: https://www.seni24.pl/cisnieniomierz-automatyczny-microlfie-bp-a1_451) i u mnie się super sprawdza, ale widziałam też droższe modele i zastanawiam się czy warto inwestować. Może ktoś tu się zna na tych urządzeniach?
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy