Strona głównaZdrowieCiśnienie krwi może być określane na podstawie... objętości ud

Ciśnienie krwi może być określane na podstawie... objętości ud

Nowe badania pokazują, że większy obwód uda może mieć związek z niższym ciśnieniem krwi u osób z nadwagą lub otyłością.
Ciśnienie krwi może być określane na podstawie... objętości ud [fot. cocoparisienne from Pixabay]
Sprawdzono związek między obwodem uda i wśród osób w średnim wieku 50 lat. Jak odkryto, większy obwód uda oznaczał zwykle rzadsze występowania nadciśnienia u ludzi z .

Nadciśnienie jest jedną z najpowszechniejszych, zagrażających zdrowiu i życiu dolegliwości na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia cierpi na nie jeden na czterech mężczyzn i jedna na pięć kobiet.

Nadciśnienie jest szczególnie groźne, ponieważ prowadzi często do bardzo poważnych , a nie daje niemal żadnych objawów.

Zespół badawczy wskazuje, że już wcześniejsze analizy dowiodły związku między otyłością w górnej części ciała i nadciśnieniem, natomiast nadmiar kilogramów kumulowany w dolnej części ciała przekłada się na korzystniejszy profil metaboliczny, co może chronić przed tą dolegliwością.

Wiadomo, że wysoki stosunek obwodu talii do uda wskazuje na większe ryzyko nadciśnienia. Teraz jednak oceniono związek pomiędzy obwodem ud i nadmiernym ciśnieniem tętniczym. Przeanalizowano dane ponad 9,5 tyś. ludzi w wieku powyżej 40 lat. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze obejmujące informacje na temat stanu zdrowia, zmierzono też u nich ciśnienie krwi w warunkach spoczynkowych.

Jak się okazało, w przypadku nadwagi lub otyłości, większy obwód uda był związany z niższym nadciśnieniem tętniczym, mówią uczeni z Szanghajskiego Uniwersytetu Jiao Tong. Według autorów badań, w przeciwieństwie do tkanki tłuszczowej w części brzusznej, ta skumulowana w górnej części nóg może być korzystna dla .
Najbardziej prawdopodobna przyczyna tego związku jest taka, że pod skórą ud gromadzi się więcej mięśni i/lub tłuszczu, który wydziela różne korzystne substancje pomagające utrzymać odpowiedni zakres ciśnienia krwi - mówi dr Zhen Yang, współautor badań. Co ciekawe, nie wykryto żadnej relacji pomiędzy między obwodem uda i nadciśnieniem u osób o normalnej wadze, dodajedr Yang.
O badaniach można przeczytać w Endocrine Connections.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy