Strona głównaZdrowieCierpisz na migrenę? Ogranicz kawę

Cierpisz na migrenę? Ogranicz kawę

Napoje z kofeiną mogą wyzwalać bóle migrenowe, więc osoby zmagające się z tą dolegliwością powinny ograniczyć ilość wypijanej kawy i napojów energetycznych.
Cierpisz na migrenę? Ogranicz kawę
Badania pokazują, że picie co najmniej trzech napojów z kofeiną dziennie wiąże się z wystąpieniem jeszcze tego samego lub następnego dnia, mówią uczeni z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie.

Kofeina sama w sobie może wywoływać ataki choroby, ustalono, że daje taki efekt nawet, gdy weźmie się pod uwagę inne czynniki wpływające na migrenę, takie jak: poziom spożycia alkoholu, stres, jakość i długość snu, poziom aktywności fizycznej, etc.

W badaniach ustalono, że dwie filiżanki kawy mają nieistotne statystycznie oddziaływanie na ataki migreny, ale trzy napoje tego rodzaju oznaczają wyższe ryzyko doświadczenia .

Migrena jest formą pierwotnego bólu głowy, który dotyka około 1,04 miliarda osób dorosłych na całym świecie i jest najczęstszym bólem powodującym utratę wydajności oraz znaczne koszty bezpośrednie i pośrednie. Rozpowszechnione jest niepotwierdzone przekonania, że napoje zawierające kofeinę mogą wywoływać migrenowe bóle głowy i łagodzić je po ich rozpoczęciu. Istnieją ograniczone dowody naukowe pozwalające ocenić potencjalny związek między dziennym spożyciem różnych produktów a występowaniem bólów. Doświadczenia pacjentów wskazują, że migrena może być natychmiast wywołana czynnikami pogodowymi lub związanymi ze stylem życia, takimi jak zaburzenia snu i pomijanie posiłków. Teraz ustalono, jaka dawka może wyzwalać atak choroby.

W testach wzięło udział niemal sto osób cierpiących na epizodyczne migreny. Uczestnicy badania zapisywali spożycie kofeiny i inne czynniki swojego stylu życia przez sześć tygodni, dwa razy dziennie, a także raportowali czas i cechy charakterystyczne ich migreny. Ustalono, że trzy filiżanki lub więcej są związane z atakami choroby. Niższe dawki kofeiny nie miały wpływu na częstotliwość bólu głowy.

Na temat badań napisano w The American Journal of Medicine.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy