Strona głównaZdrowieCiemnoczerwone światło poprawia słabnący wzrok

Ciemnoczerwone światło poprawia słabnący wzrok

Wpatrywanie się w ciemnoczerwone światło przez trzy minuty dziennie może znacznie poprawić słabnący wzrok, mówią eksperci z University College London.
Ciemnoczerwone światło poprawia słabnący wzrok [fot. Gigxels .com from Pixabay]
- W miarę starzenia się twój ulega pogorszeniu, szczególnie po przekroczeniu 40-go roku życia. Wrażliwość siatkówki i widzenie kolorów stopniowo słabną, a wraz ze populacji staje się to coraz powszechniejszym problemem. Aby spróbować powstrzymać lub odwrócić taki proces, staraliśmy się „zrestartować" starzejące się komórki siatkówki za pomocą krótkich impulsów promieniowania długofalowego - mówi prof. Glen Jeffery z UCL.

U ludzi w wieku około 40 lat komórki siatkówki oka zaczynają się starzeć, a tempo procesu częściowo jest wywoływane tym, że mitochondria komórkowe, których rolą jest wytwarzanie energii i pobudzanie funkcji komórek, również zaczynają ulegać zaburzeniom.
Zagęszczenie mitochondriów jest największe w komórkach fotoreceptorowych siatkówki, które mają wysokie zapotrzebowanie na energię. W efekcie siatkówka starzeje się szybciej niż inne narządy.

We wcześniejszych badaniach na myszach, trzmielach i muszkach owocowych, odkryto znaczną poprawę funkcji fotoreceptorów siatkówki, gdy zwierzęta te wystawiono na działanie ciemnoczerwonego światła o długości 670 nanometrów.

Teraz powtórzono testy u ludzi. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób, które nie miały choroby oczu. Wzrok uczestników zbadano pod kątem wrażliwości pręcików i czopków (receptorów w oczach). Wszyscy otrzymali małą lampkę LED (emitowała ciemnoczerwoną wiązkę światła 670 nm) i mieli wpatrywać się w nią przez trzy minuty dziennie przez dwa tygodnie. Następnie ponownie oceniono czułość pręcików i czopków.

Jak odkryto, światło 670 nm nie miało wpływu na osoby młodsze, jednak u osób w wieku powyżej 40 lat uzyskano znaczną poprawę.
Zdolność do wykrywania kolorów poprawiła się nawet o 20 procent u niektórych ludzi po czterdziestce. Co więcej czułość pręcików, tj. zdolność widzenia w słabym świetle również znacząco poprawiła się u osób z tej samej grupy wiekowej.

- Nasze badanie pokazuje, że możliwe jest istotne poprawienie , które osłabło u osób starszych. A wszystko to dzięki prostej, krótkiej ekspozycji na działanie fal światła, które wzmacniają osłabiony układ energetyczny w komórkach siatkówki, podobnie jak ponowne ładowanie baterii - wskazuje prof. Jeffery. - Technologia jest prosta i bardzo bezpieczna, bo polega na wykorzystaniu ciemnoczerwonego światła o określonej długości fali, które jest pochłaniane przez mitochondria w siatkówce, a one dostarczają energię dla funkcji komórkowych. Wyprodukowanie takich urządzeń kosztuje około 12 funtów (około 67 zł), więc technologia powinna być łatwo dostępna dla społeczeństwa - dodaje prof. Jeffery.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć