Strona głównaZdrowieCiągłe negatywne myślenie zwiększa ryzyko Alzheimera

Ciągłe negatywne myślenie zwiększa ryzyko Alzheimera

Powtarzające się negatywne myślenie ma związek z późniejszym osłabieniem funkcji poznawczych, a także odkładaniem się szkodliwych białek związanych z chorobą Alzheimera.
Ciągłe negatywne myślenie zwiększa ryzyko Alzheimera
Według ekspertów powtarzające się negatywne myślenie to potencjalny czynnik ryzyka , zaś takie ‘narzędzia psychologiczne', jak medytacja uważności może być strategią osłabiania ryzyka otępienia.
Wiadomo już, że i w wieku średnim oraz starszym są czynnikami ryzyka demencji. Teraz odkryliśmy, że pewne wzorce myślenia związane z tymi zaburzeniami mogą być przyczyną, dla której osoby ich doświadczające są bardziej narażone na rozwój otępienia - mówi dr Natalie Marchant.
Do badań zaproszono ludzi po 55-tym roku życia, którzy zdawali relacje z tego, jak często myślą o negatywnych doświadczeniach, rozpamiętują przykrą przeszłość i zamartwiają się o przyszłość. Uczestnicy wypełniali też testy objawów depresji i lęku. Oceniono ich funkcje poznawcze, mierząc pamięć, uwagę, poznanie przestrzenne i język. Część poddano również skanowaniu mózgu metodą PET, co pozwoliło określić poziom złogów tau i amyloidu, białek, których nagromadzenie w mózgu wywołuje najczęściej występujący typ demencji, tj. chorobę .

Okazało się, że u osób, u których negatywne myśli pojawiały się często, w ciągu czterech lat nastąpiło istotne osłabienie pamięci i doświadczały one silniejszych zaburzeń poznwczych. Ponadto w ich mózgach odnotowano większe ilości białka tau i beta amyloidu.

Jak sądzą autorzy, powtarzające się negatywne myślenie może przyczyniać się do ryzyka choroby Alzheimera poprzez wpływ na wskaźniki stresu, takie jak nadciśnienie - już we wcześniejszych badaniach ustalono stres fizjologiczny może przyczyniać się do odkładania się beta amyloidu i tau.
Nasze myśli mogą mieć biologiczny wpływ na zdrowie fizyczne. Praktyki treningu mentalnego, takie jak medytacja, mogą pomóc w wywoływaniu pozytywnych wzroców myślowych. Dbanie o zdrowie psychiczne jest ważne i powinno stanowić priorytet zdrowia publicznego, ponieważ nie tylko oddziałuje na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi w perspektywie krótkoterminowej, ale może również wpłynąć na ewentualne ryzyko demencji - ocenia dr Gael Chételat, wspólautor badań.
Wyniki badań opublikowano w magazynie Alzheimer's & Dementia

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy