Strona głównaZdrowieCi, którzy piją herbatę, rzadziej chorują na serce i żyją dłużej

Ci, którzy piją herbatę, rzadziej chorują na serce i żyją dłużej

Osoby, które piją herbatę przynajmniej trzy razy w tygodniu, mogą liczyć na dłuższe i zdrowsze życie, wynika z badań opublikowanych w European Journal of Preventive Cardiology.
Ci, którzy piją herbatę, rzadziej chorują na serce i żyją dłużej [fot. Free-Photos from Pixabay]
W ramach badań przejrzano dane ponad sty tysięcy pacjentów bez historii , lub raka. Ich zdrowie monitorowano średnio niecpo ponad 7 lat.
Zwyczajowe picie wiąże się z niższym ryzykiem i przedwczesnych zgonów z różnych przyczyn - mówi dr Xinyan Wang z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych w Pekinie- korzystne skutki zdrowotne są najsilniejsze, gdy pije się zieloną herbatę i wśród osób, które serwują sobie herbatę przez długi czas - dodaje dr Wang.
Ogólnie rzecz ujmując, w porównaniu z osobami, które nigdy nie piją herbaty lub sięgają po nią sporadycznie, ci, którzy stale serwują sobie ten napój, mieli o 20 proc. niższe ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu, o 22 proc. niższe zagrożenie śmiertelną chorobą serca i udarem mózgu oraz o 15 proc. mniejsze ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w badanym okresie. Im dłużej nawyk picia herbaty trwał, tym silniejsze odnotowywano efekty ochronne przed wspomnianymi chorobami.
Ochronne działanie herbaty było najbardziej widoczne wśród grupy osób często pijących herbatę. Badania mechanizmu sugerują, że główne bioaktywne związki w herbacie, czyli polifenole, nie są długo przechowywane w organizmie. Stąd częste picie herbaty przez dłuższy czas może być konieczne dla efektu kardioprotekcyjnego - uważa dr Dongfeng Gu, współautor badań.
Zielona herbata dawała najlepsze skutki profilaktyczne. Dlaczego? Prawdopodobnie chodzi o dwa czynniki. Po pierwsze, zielona herbata jest bogatym źródłem , które chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi i ich czynnikami ryzyka, w tym przed nadciśnieniem i dyslipidemią (zaburzeniami gospodarki lipidowej). Czarna herbata tyczasem wykazuje słabsze działanie przeciwutleniające. Po drugie, czarna herbata jest często podawana z mlekiem, co, jak pokazały wcześniejsze badania, może przeciwdziałać korzystnemu wpływowi na funkcje naczyniowe.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy