Strona głównaZdrowieChroń swoje serce

Chroń swoje serce

W trakcie doby najwięcej zawałów serca występuje pomiędzy godziną 6 rano a 12 w południe. Najmniej zgonów występuje w niedzielę, zaś poniedziałek jest dniem o najwyższej śmiertelności w ciągu całego tygodnia. Co robić, by nasze serce pracowało jak najdłużej?
Chroń swoje serce [© Kzenon - Fotolia.com] Choroby serca i układu krążenia to najczęstsza przyczyna zgonów w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych danych Eurostatu. Na serce umiera 41 proc. mieszkańców UE (52 proc. w wieku powyżej 85 lat).

World Heart Federation stworzyła kilka podstawowych zasad by uchronić się przed chorobami serca i zawałem:

1. Zachęcaj każdego do jedzenia zrównoważonych posiłków (gotowanych na parze, przegotowanych, z grilla albo upieczonych), zawierających chude mięso, ryby, rośliny, rośliny strączkowe, owoce i niskie tłuste produkty.

2. Spożywaj co najmniej pięć razy dziennie warzywa i owoce.

3. Pij wodę, mleko o niskiej zawartości tłuszczu albo świeże, niesłodzone soki owocowe zamiast innych napojów bezalkoholowych.

4. Upewnij się, że nie używasz zbyt dużo soli, w szczególności w przetworzonym jedzeniu.

5. Planuj więcej rodzinnych aktywności poza domem. Dodaj 30 minut regularnej fizycznej aktywności do waszego planu dnia i bądź aktywny również podczas codziennych prac domowych. Korzystaj np. ze schodów zamiast z windy.

6. Uczyń swój dom wolnym od dymu papierosowego.

7. Wydziel limit czasowy oglądania telewizji. W miarę możliwości nie włączaj telewizora i komputera.

8. Jako członek rodziny dawaj dobry przykład odżywiając się zdrowo, prowadząc aktywny tryb życia fizycznie i nie paląc papierosów.

9. Jeśli podejrzewasz, że ktoś w rodzinie jest zagrożony chorobą serca, zadbaj również o swoje zdrowie. Zrób badania profilaktyczne.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 14:14:58, 19-11-2014 Piotr

    Proszę – podziel się radością i zagłosuj na dzieci - na: Sp nr 2 W-wa Film pt. Dzieciaki na medal. Zarejestruj się i .. kliknij link http://tescodlaszkol.pl?film=760 Znajomym może też się spodoba i zechcą kliknąć. Dajmy dzieciakom radość i zachęcajmy ich do twórczych działań

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy