Strona głównaZdrowieChroń serce zimą

Chroń serce zimą

Ryzyko wystąpienia zawału serca jest większe zimą niż latem. Na niesprzyjające warunki atmosferyczne powinny szczególnie uważać osoby starsze i z chorobami układu krążenia.
Zimą, kiedy panują niskie temperatury powietrza, występują częste i duże wahania ciśnienia atmosferycznego, jesteśmy narażeni na zaburzenia pracy serca i układu krążenia. Optymalna temperatura dla organizmu wynosi ok. 23°C, przy niższych jak również i wyższych zwiększa się ryzyko zawału. Na każde zmniejszenie temperatury o 10°C częstość incydentów sercowo-naczyniowych zwiększa się o 13 procent. „Większe obciążenie serca zimą jest spowodowane koniecznością dostosowania krążenia krwi do potrzeb organizmu, gdyż musi on utrzymać odpowiednią temperaturę ciała w czasie zmiennych warunków atmosferycznych. Zimne powietrze powoduje kurczenie się tętnic, przyspieszenie rytmu serca i wzrost ciśnienia tętniczego. Zwiększa się krzepliwość i lepkość krwi utrudniając transport tlenu" - mówi ekspert programu „Serce na nowo", prof. dr hab. Zbigniew Gaciong. Duże wahania temperatur mogą powodować bóle zamostkowe, bóle w klatce piersiowej nasilające się przy wysiłku fizycznym, duszności, uczucie kołatania serca oraz skoki ciśnienia tętniczego. „Jeżeli te dolegliwości nie ustępują po przyjęciu leków lub pojawiają się częściej przy mniej intensywnych wysiłkach a nawet w spoczynku - należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem" - dodaje prof. dr hab. Zbigniew Gaciong.

Wskazówki, które pomogą przystosować twój organizm do niskich temperatur panujących zimą:

  • Spacer na świeżym powietrzu dotlenia organizm. Należy jednak unikać niskich temperatur. Odpowiednio przygotuj się do wyjścia. Ubieraj się ciepło, np. na „cebulkę". Czapkę i szalik załóż tuż przed wyjściem na zewnątrz, żeby zbytnio nie przegrzewać się w domu.
  • Otwórz okno, kiedy ubierasz się żeby wyjść na zewnątrz. Korzyści będą podwójne. Powietrze w mieszkaniu będzie bogatsze w tlen, a ty unikniesz szoku termicznego. Zmniejszy się ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych spowodowane różnicą temperatur w domu i na zewnątrz.
Brak dostępu do światła słonecznego i niskie temperatury na zewnątrz zniechęcają do aktywności fizycznej. Tymczasem już 30 minut wysiłku fizycznego dziennie poprawia ogólną kondycję twojego organizmu i zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

Więcej informacji:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy