Strona głównaZdrowieChorzy na raka bardzo ryzykują stosując tylko medycynę alternatywną

Chorzy na raka bardzo ryzykują stosując tylko medycynę alternatywną

Pacjenci z nowtworami nierzadko szukają wszelkich możliwych sposobów na walkę z chorobą. Niektórzy nawet wybierają alternatywne sposoby leczenia rezygnując z osiągnięć medycyny zachodniej. Ludzie ci jednak mają dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci niż pacjenci poddający się standardowym terapiom.
Chorzy na raka bardzo ryzykują stosując tylko medycynę alternatywną [Fot. Robert Przybysz - Fotolia.com] Uczeni z Yale School of Medicine w New Haven zaobserwowali, że zgłaszają się do nich pacjenci w zaawansowanym stadium nowotworu, którzy wcześniej decydowali się jedynie na . Postanowili więc sprawdzić, jakie są konsekwencje rezygnacji z przyjętych powszechnie w onkologii sposobów walki z .

Terapie alternatywne są coraz bardziej popularne. Co chwilę słyszymy o kolejnych teoriach dotyczących rozwoju nowotworu i naturalnych metodach jego leczenia. Wiele z nich jednak nie zostało potwierdzonych naukowo, dlatego lekarze nierzadko sceptycznie podchodzą do takich niestandardowych terapii zalecając leczenie akceptowane i sprawdzone w środowisku medycznym.

W ramach badań przeanalizowano dane 840 osób, u których w latach 2004-2013 zdiagnozowano raka piersi, , płuc lub jelita grubego. Spośród tych pacjentów, 280 zdecydowało się na leczenie medycyną alternatywną, a pozostałe 560 na konwencjonalne leczenie (takie jak: , chirurgia i radioterapia). Okazało się, że pacjenci, którzy woleli skorzystać z alternatywnych metod leczenia, mieli większe ryzyko śmierci, zwłaszcza jeśli chorowali na , płuc i . Cechowali się o wiele niższym wskaźnikiem przeżywalności w porównaniu do chorych poddanych standardowym terapiom.

Ogólnie rzecz ujmując, pacjenci, którzy wybrali medycynę alternatywną zamiast tej klasycznej, mieli 2,5-krotne wyższe ryzyko śmierci w ciągu 5,5-letniego okresu leczenia niż ci, którzy zdecydowali się na konwencjonalne terapie.

O badaniach napisano w Journal of the National Cancer Institute.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy