Strona głównaZdrowieChoroby serca i udar przyspieszają menopauzę?

Choroby serca i udar przyspieszają menopauzę?

Kobiety, które w młodym wieku (przed ukończeniem 35 lat) doświadczyły zawału lub udaru, czy innych problemów sercowo-naczyniowych, wcześniej zaczynają zmagać się z menopauzą.
Choroby serca i udar przyspieszają menopauzę? [Fot. michaelheim - Fotolia.com]
Menopauza, czyli trwałe ustanie okresu, występuje u kobiet w średnim wieku 51 lat, z różnych powodów jednak proces ten może jednak rozpocząć się wcześniej. W nowym australijskim badaniu odkryto, że u kobiet, które w młodszym wieku mają poważne problemy z układem sercowo-naczyniowym, klimakterium rozwija się znacznie wcześniej, bo często już przed 45 rokiem życia.

Pracownicy University of Queensland przeanalizowali dziewięć badań, w których uczestniczyły dziesiątki tysięcy kobiet, i odkryli, że panie, które przed 35 rokiem życia doznały jakichś poważnych zaburzeń pracy układu sercowo-naczyniowego, odznaczały się wysokim wskaźnikiem obecności jeszcze przed ukończeniem 45 lat.

Późne klimakterium określa się, gdy ostatni okres w wieku 55 - 60 lat. Wczesne klimakterium ma miejsce, jeżeli okres ustał w wieku 40 - 45 lat.

Według autorów badań, panie doświadczające wczesnej menopauzy, powinny być szczególnie monitorowane w zakresie określonych aspektów stanu zdrowia, a to dlatego, że ustanie okresu nie ozncza jedynie zatrzymania zdolności do prokreacji, ale wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które sprzyjają różnym chorobom, w tym oraz . W przypadku kobiet przechodzących przekwitanie standardowo podwyższone ryzyko wspomnianych chorób dotyczy znacznie późniejszego wieku, u pań, które wcześnie jej doświadczają, dolegliwości te również wcześniej się pojawiają.

Skąd taki związek? Być może, współwystepują z czynnikami prowadzącymi do rozwoju menopauzy. Obniżony poziom wiąże się z wyższym ryzykiem chorób serca, hormon ten ma bowiem dobry wpływ na naczynia krwionośne, więc jego niedostatek może osłabic ich stan, w tym usztywnić naczynia krwionośne, co jest procesem chorobotwórczym.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy