Strona głównaZdrowieChoroby reumatyczne - pomoże odrobina alkoholu?

Choroby reumatyczne - pomoże odrobina alkoholu?

Sięganie po alkohol może być w pewnych okolicznościach lecznicze. Oczywiście, jeśli nie przesadzi się z jego ilością. Okazuje się, że napoje wyskokowe mogą pomóc w chorobach reumatycznych.
Choroby reumatyczne - pomoże odrobina alkoholu? [Fot. hriana - Fotolia.com] Niewielkie ilości mogą osłabić stany zapalne w .

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest najczęstszym typem autoimmunologicznego zapalenia stawów. Choroba rozwija się w wyniku nieprawidłowego działania układu odpornościowego. RZS powoduje ból i obrzęk w nadgarstku i stawach dłoni i stóp. Leczenie pomaga osłabić i obrzęki, a także zapobiega uszkodzeniom stawów. Z badań wynika, że odpowiednie regularne ćwiczenia mogą zwiększyć siłę mięśni, poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ciśnienie w stawach. Teraz ustalono, że pacjentom można by zalecać niewielkie ilości alkoholu.

Uczeni z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Lejdzie odkryli, że małe dawki alkoholu mogą dać dobre efekty u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapaleniem kości i stawów, reaktywnym zapaleniem stawów, spondylo-artretyzmem i .

Skąd taki efekt? Uczeni podali dwa możliwe wyjaśnienia. Jedno jest takie, że pacjenci ze wspomnianymi chorobami właśnie ze względu na nie ostrożnie spożywają alkohol i prowadzą ogólnie zdrowszy tryb życia - w takim przypadku mocniejsze napoje nie miałyby bezpośredniego wpływu na chorych. Jednakże może być również i tak, że alkohol, w pewnych dawkach, skutecznie chroni przed ogólnymi stanami zapalnym lub je łagodzi.

Badania wykazały, że osoby, które na wczesnym etapie RZS zaczynają leczenie, mają lepsze samopoczucie i większe szanse na prowadzenie aktywnego życia. Rzadziej dochodzi u nich do uszkodzeń, które wymagają poddania się operacji wymiany stawów.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X