Strona głównaZdrowieChoroba legionistów i szok termiczny - letnie zagrożenia dla korzystających z klimatyzacji

Choroba legionistów i szok termiczny - letnie zagrożenia dla korzystających z klimatyzacji

W czasie upałów coraz powszechniej chłodzimy pomieszczenia za pomocą klimatyzacji. Niestety, często zapominamy o utrzymywaniu odpowiedniej różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w pokoju a tym na zewnątrz. Powinna ona wynosić 6–10°C. Skutkiem jej niezachowania może być szok termiczny, który osłabi nasz organizm. To jednak nie jest jedyne zagrożenie związane z używaniem klimatyzacji. Grozi nam także choroba legionistów.
Choroba legionistów i szok termiczny - letnie zagrożenia dla korzystających z klimatyzacji [© ucchie79 - Fotolia.com] Osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach są znacznie bardziej narażone na infekcje dróg oddechowych.

- Wynika to z faktu, że klimatyzacja to idealne miejsce do rozmnażania dla grzybów i bakterii. Jedną z groźniejszych jest Legionella pneumophila – zaznacza dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML.

Bakterię tę odkryto w 1976 r. po zjeździe weteranów wojennych w Filadelfii, kiedy to – zagnieżdżona w hotelowej klimatyzacji – wywołała epidemię, która objęła ponad 200 osób. 34 poniosły śmierć. Z powodu tego wydarzenia chorobę nazwano chorobą legionistów.

Nawiew suchego powietrza z klimatyzacji drażni błonę śluzową dróg oddechowych i w konsekwencji pozbawia je warstwy ochronnej. „

- Brak zabezpieczenia ułatwia drobnoustrojom penetrację do śluzówki, co sprzyja rozwojowi choroby – zauważa ekspertka.

Żeby zwiększyć szanse na uniknięcie zakażenia, należy przede wszystkim regularnie, co najmniej dwa razy w roku, czyścić klimatyzację. W profilaktyce ważne jest również stosowanie nawilżaczy powietrza. Działają one na drogi oddechowe, dzięki czemu układ rzęskowy – nieustannie oczyszczający nos, gardło oraz krtań z drobnoustrojów – funkcjonuje prawidłowo. Innym sprawdzonym sposobem jest rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy