Strona głównaZdrowieCholina w walce z chorobą Alzheimera?

Cholina w walce z chorobą Alzheimera?

Cholina to wciąż zbyt mało znana substancja, która ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Ten składnik odżywczy wpływa na człowieka już od momentu poczęcia, kształtując jego rozwój przez całe życie. Może wpływać m.in. na obniżenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Czym dokładnie jest cholina i dlaczego jej suplementacja jest tak ważna? O tym zagadnieniu 14 grudnia dyskutowano w Warszawie podczas interdyscyplinarnego posiedzenia zespołu ekspertów.
Cholina w walce z chorobą Alzheimera? [Fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com] Cholina jest organicznym związkiem chemicznym, który pełni wiele ważnych dla organizmu człowieka funkcji biologicznych. Ma szczególne znaczenie dla , bo już od momentu pierwszych podziałów komórek w macicy wpływa na prawidłowy rozwój dziecka w tym „programowanie” jego zdrowia, a także, na funkcjonowanie łożyska i wątroby przyszłej mamy. Chroni strukturę DNA, wspomaga kształtowanie się i działanie układu nerwowego, wspiera aktywny transport substancji odżywczych przez łożysko, jak również redukuje poziom homocysteiny – czynnika odpowiedzialnego za powstawanie wad rozwojowych płodu. Cholina bierze udział w procesie przyswajania, spalania i wydalania dostarczanego organizmowi tłuszczu, dzięki czemu wpływa bardzo korzystnie na układ naczyniowy i serce. Wspomaga przebieg procesów psychologicznych (zwłaszcza pamięciowych) oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób wywołanych stresem – np. cukrzycy i . Jest, więc niezwykle cenna dla naszego zdrowia na każdym etapie naszego życia.

Fokus na cholinę

14 grudnia 2017r. w Warszawie zebrał się interdyscyplinarny zespół ekspertów, którego celem było wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego suplementacji choliny. To już drugie polskie spotkanie ekspertów dedykowane właśnie tej substancji. W posiedzeniu zorganizowanym pod hasłem „Focus on choline 2.0” uczestniczyli specjaliści z zakresu położnictwa (prof. dr. hab. n.med. Romuald Dębski, prof. dr. hab. n.med. Tomasz Paszkowski, prof. dr. hab. n.med. Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, prof. dr. hab. n.med. Krzysztof Drews) dietetyki i genetyki (dr. hab. Agata Chmurzyńska) pediatrii (prof. dr. hab. n.med. Janusz Książyk, dr hab. n.med. Jan Mazela), neurologii (Dr hab.n.med. Małgorzata Gaweł), a gościem specjalnym był prof. Steven Zeisel, badacz, który wykazał, że cholina jest niezbędnym składnikiem naszej diety.

Cholina obroni nas przed chorobą Alzheimera?

Według badań przeprowadzonych przez naukowców, istnieje przypuszczenie, że cholina przynosi bardzo duże korzyści w walce z wszelkimi schorzeniami związanymi z centralnym układem nerwowym. Naukowcy dowiedli, że cholina obniża poziom homocysteiny, która może powodować m.in. problemy z pamięcią. W badaniach dowiedziono, że stosowanie preparatów bogatych w tę substancję poprawia pamięć oraz funkcje poznawcze. Najlepsze efekty terapii widać wśród osób cierpiących na . Substancja ta odpowiedzialna jest za tworzenie się bardzo istotnego neuroprzekaźnika, acetylocholiny wpływającej na szybkość przesyłania impulsów nerwowych w mózgu. Cholina wchodzi w skład osłonek aksonów, które tworzą siec neuronów w mózgu, w tym w hipokampie, ośrodku odpowiadającym za pamięć, koncentrację i orientację przestrzenną. Zwiększenie ilości choliny w diecie przyczynia się do opóźnienia wystąpienia problemów z pamięcią, które wynikają z zaawansowanego wieku. Jeśli w naszym codziennym jadłospisie brakuje choliny, to powinniśmy pomyśleć o jej uzupełnieniu, ma to szczególnie korzystny wpływ przed czterdziestym rokiem życia. Takie działanie, jak wykazują badania może uchronić nas przed problemami z pamięcią i skupianiem uwagi w wieku późniejszym, a nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera czy wystąpienia udaru mózgu.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy