Strona głównaZdrowieCholesterol z diety nasila stany zapalne

Cholesterol z diety nasila stany zapalne

Wysoki poziom cholesterolu w diecie sprawił, że u myszy zarażonych grypą choroba się nasiliła. Okazuje się, że cholesterol może zaostrzać infekcje wirusowe.
Cholesterol z diety nasila stany zapalne [fot. Pixabay]
Wcześniej łączono dietę wysokotłuszczową i podwyższony poziom cholesterolu we krwi ze zwiększoną podatnością na infekcje i obniżoną odpowiedzią immunologiczną. Przykładowo, otyłość jest czynnikiem ryzyka ciężkiej formy i . Nie było jednak jasne, jaka rolę pełni tu .

- Wiedzieliśmy, że wysoki poziom cholesterolu we krwi może prowadzić do większego ryzyka sepsy przy grypie, a statyny - leki obniżające cholesterol - mogą poprawić przeżywalność u chorych na grypę, SARS-CoV-2 i posocznicę. Nie było jednak klarowne czy i jak oddziałuje tu cholesterol z diety - mówi immunolog Allison Louie.

Cholesterol jest niezbędny dla naszego organizmu. Stanowi element naszych błon komórkowych, pomaga wytwarzać hormony i oraz umożliwia prawidłowe funkcjonowanie komórek odpornościowych. Organizm go wytwarza na tyle, że niewiele tego składnika potrzebujemy z diety. Właściwie u zdrowych ludzi cholesterol z diety nie wpływa znacząco na poziom cholesterolu w krążeniu ani nie zwiększa ryzyka .

Jeśli chodzi jednak o choroby zakaźne, cholesterol z diety może mieć znaczenie, nawet bez zwiększania zawartości tłuszczu w posiłkach.

W ramach eksperymentu myszy karmiono standardową karmą dla gryzoni lub karmą z dodatkiem 2 proc. cholesterolu. Po pięciu tygodniach myszy zakażono ludzkim wirusem grypy typu A.

Zwierzęta na diecie o wyższym poziomie cholesterolu miały stale wyższą zachorowalność. Cechowały się też większą utratą wagi i nasilonymi zachowaniami chorobowymi.

- Tak zwana burza cytokin podczas ciężkiej choroby wywołuje nasilone stany zapalne, które mogą być szkodliwe. Odkryliśmy, że więcej komórek wytwarzających cytokiny przeniknęło do płuc myszy otrzymujących nadmiar cholesterolu, co mogło się przyczynić się do intensyfikacji choroby - wyjaśnia Louie.

Niestety, wpływ cholesterolu z diety na zachorowalność na grypę utrzymywał się długo po zmianie żywienia.
Myszy, które początkowo miały dietę wysokocholesterolową, następnie przez pięć tygodni otrzymywały standardową karmę. Kiedy jednak gryzonie te narażono na wirus grypy, ciągle chorowały silniej niż zwierzęta, którym nigdy nie podawano większej ilości cholesterolu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy