Strona głównaZdrowieCholesterol uchroni przed Alzheimerem?

Cholesterol uchroni przed Alzheimerem?

Jakkolwiek nadmiar cholesterolu jest jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych i zagraża naszemu układowi krążenia, może mieć również dobre efekty. Wydaje się jednak, że większa ilość cholesterolu u ludzi w sędziwym wieku przekłada się na lepszą ochronę przed chorobą Alzheimera.
Cholesterol uchroni przed Alzheimerem? [Fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com] Lekarze z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku uważają, że osoby w sędziwym wieku (ponad 85 lat), które odznaczają się nadmiarem , mogą być mniej narażone na niż o dziesięć lat młodsi ludzie z hipercholesterolemią

W ramach wieloletnich (trwających kilkadziesiąt lat) badań przeanalizowano dane ponad 5 tysięcy pacjentów. Ustalono, że osoby w wieku 85-94 lata o zbyt wysokim poziomie cholesterolu cechowały sie o 32 proc. niższym ryzykiem doświadczenia spadku zdolności poznawczych w ciągu najbliższych 10 lat, w porównaniu do osób z grupy 75-84 lata również cechujących się nadmiarem cholesterolu.

Jak oceniają autorzy, uzyskane wyniki wskazują na konieczność dalszych badań dotyczących rozmaitych czynników rozwoju demencji, w tym . Okazuje się bowiem, że ludzie, u których nadmiar cholesterolu wystąpił już w średnim wieku, a nie zachorowali na otępienie we wczesnej i średniej , w sędziwych latach cieszą się niższym ryzykiem rozwoju wspomnianej choroby. By może ilość cholesterolu nie ma wielkiego znaczenia dla prawdopodobieństwa osłabienia poznawczego, być może też w pewnym wieku stanowi większe zagrożenie, a w innym wyższą ochronę przed tą chorobą.

O wynikach badań moża przeczytać w magazynie Alzheimer's & Dementia.

Źródło:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy