Strona głównaZdrowieCholesterol ekspresowo rozwinie raka

Cholesterol ekspresowo rozwinie raka

Dieta pełna wędlin, bekonu, pełnotłustego nabiału i innych podobnych produktów sprzyja bardzo szybkiemu rozwojowi guzów nowotworowych - rosną nawet 100 razy szybciej.
Cholesterol ekspresowo rozwinie raka [Fot. Stephen - Fotolia.com] Jak ustalili uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles w badaniach na myszach, zwiększenie poziomu cholesterolu u zwierząt pobudziło jelitowe komórki macierzyste do szybszego podziału, umożliwiając powstawanie nowotworu nawet 100 razy szybciej.

Jakkolwiek związek między cholesterolem w diecie i rakiem jelita grubego jest dość dobrze ustalony, dotychczas mechanizm ten nie był znany, mówią autorzy.

W ramach testów części gryzoni podawano dietę wysokocholesterolową, a inne zmodyfikowano genetycznie tak, aby ich organizmy wytwarzały większą niż normalnie ilość cholesterolu. Okazało się, że w obu grupach dodatkowy był silnym czynnikiem wyzwalającym replikację jelitowych komórek macierzystych odpowiedzialnych za wzrost jelit. Co istotne jednak, tak gwałtowna proliferacja oznacza też bardzo szybki rozrost guzów rakowych.

Eksperci chcą teraz sprawdzić, czy leki obniżające cholesterol, np. statyny, które są powszechnie przepisywane osobom zagrożonym lub , mogą zmniejszyć ryzyko raka jelita.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku na odnotowuje się około 1,4 mln nowych przypadków tej choroby. Najwyższy wskaźnik zachorowań dotyczy Korei Poludniowej, Słowacji, Węgier Danii, Holandii oraz Czech i Norwegii. W Polsce na ten rodzaj nowotworu zachorowuje corocznie około 12 tysięcy ludzi.

Objawy obejmują: biegunki i zaparcia, uczucie, że jelito nie oczyszcza się prawidłowo po wypróżnieniu, krew w kale, ból i wzdęcia w jamie brzusznej, uczucie pełności w jamie brzusznej, nawet po pewnym okresie nie jedzenia, nieuzasadnione , niewyjaśniona utrata masy ciała.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Cell Stem Cell

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy