Strona głównaZdrowieCholesterol - po Świętach zwiększa się o kilkadziesiąt procent

Cholesterol - po Świętach zwiększa się o kilkadziesiąt procent

Choć okres bożonarodzeniowy się skończył, skutki świętowania mogą pozostać na znacznie dłużej. Okazuje się, że po tym grudniowych świętach poziom cholesterolu istotnie wzrasta.
Cholesterol - po Świętach zwiększa się o kilkadziesiąt procent [Fot. momius - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu w Kopenhadze ustalili, że na poziom wpływa ilość tłustych pokarmów, które spożywamy podczas Świąt Bożego Narodzenia. Okazuje się, że powszechnym zjawiskiem jest zwiększona ilość cholesterolu w organizmie w grudniu i styczniu.

Święta wiążą się z suto zastawionymi stołami i serwowaniem potraw, których nie jadamy na co dzień. Do tego zaś uznajemy, że możemy sobie „pozwolić na więcej" niż zwykle i zjadamy obfitsze niż zazwyczaj dania oraz serwujemy sobie więcej słodkości. Na efekt nie trzeba długo czekać - skutkuje to istotnym wzrostem poziomu cholesterolu w organizmie.

Duńscy uczeni przeprowadzili badania z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób w wieku 20-100 lat i odkryli, że średni poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL (tzw. „złego cholesterolu") był wyższy w okresie gudnia i stycznia niż w maju i czerwcu. Dokładniej rzecz ujmując, różnica ta wynosiła aż 15-20 proc. na korzyść wiosennych miesięcy.

Według autorów zjawisko jest szczególnie niebezpieczne u tych, którzy już odznaczają się . Dlatego ważne jest regularne badanie krwi i podejmowanie działań, które pozwolą na przywrócenie odpowiedniej dawki i LDL we krwi.

Cholesterol to tłuszcz niezbędny naszemu organizmowi do wielu różnych procesów, kiedy jest jednak w nadmiarze, zagraża naszemu zdrowiu. Zbyt duża ilość LDL (tj. lipoprotein o niskiej gęstości) zagraża funkcjonowaniu tętnic - gromadzi się bowiem na ściankach naczyń i przyczynia się do rozwoju tętnic oraz zwiększa ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Prawidłowe wartości wynoszą do 200 mg / dl dla całkowitego cholesterolu i do 100 mg / dl dla LDL.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Atherosclerosis. Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy