31-07-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
W naszej kulturze rzadko kto chodzi po domu w butach. W niektórych krajach jest to jednak standard. Okazuje się, że ma to swoje zalety - chodzenie po domu boso, w skarpetkach lub luźnych kapciach może sprzyjać upadkom wśród osób starszych.
Niemal 52 procent badanych, którzy doświadczyli upadku, w momencie zdarzenia było boso, w skarpetkach lub w kapciach. Osoby te zgłaszały również poważniejsze obrażenia, w tym , skręcenia, zwichnięcia oraz naciągnięcia lub naderwania mięśni, więzadeł lub ścięgien.
- Osoby starsze powinny, jeśli to możliwe, nosić w domu buty, aby zminimalizować ryzyko - uważa dr Marian T. Hannan z Institute for Aging Research przy Hebrew SeniorLife.
Badanych zapytano, jakiego rodzaju obuwie najczęściej noszą i monitorowano ich przez ponad dwa lata, prosząc o odnotowywanie wszelkiego rodzaju upadków i tego, czy nosili wówczas jakieś buty, czy nie. Okazało się, że chodzenie boso, w skarpetkach lub niestabilnych kapciach miało związek z wyższym ryzykiem utraty równowagi i urazu.
Zapobieganie upadkom wśród osób starszych to ważny cel systemów zdrowia publicznego. Takie zdarzenia sprzyjają złamaniom i innym urazom, które zabierają seniorom samodzielność, bo ograniczają ich mobilność. Badania pokazują, że ryzyko upadku znacznie wzrasta, gdy starsze osoby chodzą boso lub w skarpetkach. Testy dowiodły też, że chodzenie boso wpływa niekorzystnie na zachowanie .
- Noszenie dobrze dopasowanych na niskim obcasie i antypoślizgowych podeszwach jest najrozsądniejsze - mówi dr Hannan. Do tego dobrze by było, gdyby obuwie dla seniorów było zaprojektowane tak, aby uwzględnić problemy ze stopami oraz łatwość zakładania i zdejmowania.
Amerykańskie statystyki pokazują, że ponad jedna trzecia ludzi w wieku powyżej 65 lat doświadcza upadków. Trzydzieści procent tych osób doznaje umiarkowanych lub ciężkich obrażeń, w tym złamań biodra i urazowych uszkodzeń mózgu. Eksperci twierdzą, że wiele upadków wynika z czynników, którym można zapobiec, takich jak osłabienie , niewłaściwe obuwie i nieodpowiednio dobrane czy dawkowane leki.
Na podstawie: