Strona głównaZdrowieChcesz żyć dłużej? Wykonuj trening siłowy

Chcesz żyć dłużej? Wykonuj trening siłowy

Trening siłowy może znacznie zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci i poprawić ograniczenia funkcjonalne u osób starszych.
Chcesz żyć dłużej? Wykonuj trening siłowy [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Jak wynika z piętnastoletniego badania, wystarczyło, że osoby po 65 roku życia podejmowały dwa razy w tygodniu, by znacznie obniżyły ryzyko śmierci w tym okresie.

Trening siłowy może znacznie zmniejszyć ryzyko wcześniejszego zgonu, co więcej, badania pokazują wpływ treningu siłowego na poprawę ograniczeń funkcjonalnych u osób starszych, mówią uczeni z State College of Medicine w Hershey w USA.

Uczeni przeanalizowali dane ponad 30 tysiecy osób w wieku powyżej 65 lat. Informacje były zbierane na przestrzeni piętnastu lat w ramach U.S. National Health Interview Survey. Ustalono, że około 10 procent uczestników wpodejmowało ćwiczenia co najmniej dwa razy w tygodniu. Obliczono też, że osoby wykonujące ćwiczenia siłowe cechowały się oaż o 46 procent niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w badanym okresie.

Trening siłowy, jak sama nazwa wskazuje, wzmacnia siłę i wytrzymałość mięśni, ale i kości oraz ścięgien. Co więcej, wzmacnia stawy zapewniając ich stabilizację, a przez to zmniejszając ryzyko wystąpienia urazów. Poza tym poprawia koordynację nerwowo-mięśniową, a dzięki łatwiej i sparwniej daje się wykonywać codzienne czynności. Badania dowiodły, że wysiłek fizyczny tego rodzaju zmniejsza ryzyko: , , oraz .

Uczeni obliczyli, że osoby podejmujące trening siłowy miały o 41 procent niższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca i o 19 procent niższe prawdopodobieństwo zgonu w wyniku nowotworu w porównaniu do ludzi, którzy nie trenowali.

Autorzy wskazują, że istnieją bezpieczniejsze wersje różnych ćwiczeń dla osób, które nie są w pełni sprawne. Przed rozpoczęciem warto porozmawiać z lekarzem i trenerem, którzy powiedzą, na co należy uważać przy treningu, aby był bezpieczny.

Trening siłowy nie wymaga specjalnych urządzeń - można go wykonywać poprzez wykorzystanie oporu własnego ciała, a to oznacza, że jesteśmy w stanie ćwiczyć niemal wszędzie.

Obecne rekomendacje wskazują, że powinno się podejmować cwiczenia o umiarkowanej intensywności (takie jak szybki marsz) przez 150 minut tygodniowo, tj. 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu. Jeśli chodzi o aktywność o wysokiej intensywności (np. ), powinno się na nią poświęcać co najmniej 75 minut tygodniowo.

Wyniki badań zpstały opublikowane w magazynie Preventive Medicine.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy