Strona głównaZdrowieChcesz zadbać o zęby? Pij raczej herbatę niż słodkie napoje i soki

Chcesz zadbać o zęby? Pij raczej herbatę niż słodkie napoje i soki

Obecnie przeciętny napój bezalkoholowy zawiera kilkanaście łyżeczek cukru. Co więcej, niektóre kwasy cytrynowe znajdujące się w napojach owocowych są bardziej erozyjne dla zębów niż kwas solny lub siarkowy. Jeśli chcesz zadbać o uzębienie, unikaj takich produktów.
Chcesz zadbać o zęby? Pij raczej herbatę niż słodkie napoje i soki [fot. Jill Wellington from Pixabay]
Cukry i kwasy znajdujące się w napojach gazowanych oraz sokach z cytrusów sprzyjają erozji zębów, czyli niszczeniu , tj. twardej części zębów. A jest to strata, której nie da się odwrócić.

Istnieje napój, który nie daje takich nieodwracalnych rezultatów. Spośród wielu dostępnych opcji, najlepszym wyborem jest parzona - nie powoduje uszkodzeń w uzębieniu.

Poza tym, że dobrze smakuje, parzona herbata ma wiele prozdrowotnych zalet. Zawiera naturalne przeciwutleniacze, które, jak się uważa, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka, i cukrzycę.

Herbata nie daje erozyjnych efektów, a szczególnie polecana jest jej zielona odmiana, bo wydaje się najzdrowsza. Eksperci przypominają też, że gdy pije się herbatę, nie warto dodawać do niej mleka, czy cukru, ponieważ łączą się z naturalnymi flawonoidami i zmniejszają prozdrowotne efekty napoju. Poza tym należy unikać herbat gotowych, np. paczkowanych czy mrożonych, ponieważ zawierają kwas cytrynowy i duże ilości cukru. Nie ma znaczenia, czy napój jest ciepły czy zimny - o ile jest parzony w domu bez dodatków.

Wskazówki, jak ograniczyć erozję szkliwa:

  • Zmniejsz lub wyeliminuj napoje gazowane. Zamiast tego pij wodę lub herbatę
  • Nie stosuj dodatków takich, jak cukier, cytryna i mleko
  • Kwaśne napoje pij szybko i przez słomkę
  • Żuj gumę bez cukru, aby zwiększyć przepływ śliny w ustach
  • Płucz usta wodą, aby zneutralizować kwasy i odczekaj godzinę przed szczotkowaniem

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy