Strona głównaZdrowieChcesz zachować zdrowie mózgu na starość? Ćwicz nogi...

Chcesz zachować zdrowie mózgu na starość? Ćwicz nogi...

Nie, to nie żart. Brytyjscy uczeni odkryli związek między siłą nóg i zdolnościami mózgu do powstrzymywania efektów starzenia się.
Chcesz zachować zdrowie mózgu na starość? Ćwicz nogi... [© sylv1rob1 - Fotolia.com] Przysiady, podskoki i służą nie tylko ładniejszej sylwetce. Takie ćwiczenia ułatwiają mózgowi .

Trwające dekadę badanie uczonych z King's College London dowodzi, że siła nóg jest znacząco zwiazana ze zdrowszym starzeniem się mózgu. Co ciekawe, wyniki wskazują, że skuteczne są już po prostu dłuższe (najlepiej energiczne) .

W badaniach wzięły uział 324 zdrowe kobiety bliźniczaki w wieku 43 - 73 lata. Na początku i końcu testów sprawdzano ich zdolności rozumowania oraz uczenia się i .

Odkryto, że siła nóg była lepszym wskaźnikiem zdrowia mózgu niż każdy inny czynnik stylu życia brany pod uwagę w badaniu. Ogólnie rzecz ujmując bliźniaczka z większą siłą nóg na początku badania utrzymywała swoje zdolności umysłowe na wyższym poziomie i miała mniej związanych z wiekiem zmian w mózgu niż siostra o słabszych nogach.

Już wcześniejsze badania dowiodły, że może pomóc zachować zdrowie starzejacego się mózgu. A testy na zwierzętach wykazały, że ćwiczenia uwalniają hormony, które sprzyjają wzrostowi komórek nerwowych.

- Każdy chce wiedzieć, jak najlepiej utrzymać zdrowie mózgu pomimo starzenia się. Bliźnięta jednojajowe są szczególnie użyteczną grupą badań, ponieważ mają wiele wspólnych czynników, takich jak genetyka i okres wczesnego życia, czego nie da się zmienić w dorosłości - mówi Claire Steves, wspołautorka badań.

Przekonujące jest dostrzeżenie takich różnic w myśleniu i strukturze mózgu identycznych bliźniąt, które cechowały się inną siłą nóg 10 lat wcześniej. To sugeruje, że proste zmiany stylu życia, takie jak zwiększenie aktywności fizycznej może przyczynić się do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego - dodaje Steves.

Jak zaznaczają autorzy badań, ich analizy nie dowodzą jeszcze związku przyczynowo-skutkowego między siłą nóg i zdrowiem mózgu. Potrzebne są dalsze testy, aby ocenić tę relację. Poza tym uczeni planują właczyć do badań także mężczyzn.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Gerontology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć