11-08-2009
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Nowe badania dowodzą, że ryzyko zachorowania na raka wśród Latynosów, przebywających w Stanach Zjednoczonych jest o 40 procent większe niż wśród Latynosów, mieszkających w Ameryce Łacińskiej. Nawet uwzględnienie poprawki, dotyczącej większej wykrywalności raka w Stanach nie podważa wyników badań.
Kubańczycy i Meksykańczycy, którzy przeprowadzili się do Stanów Zjednoczonych dwa razy częściej chorują na nowotwór jelita grubego i odbytnicy niż mieszkańcy Kuby i Meksyku. Zachorowalność na raka płuc wśród kobiet, pochodzących z Meksyku i Puerto Rico, które mieszkają na Florydzie również jest dwukrotnie większa. Inne rodzaje nowotworów, na które częściej chorują w Stanach to: rak wywołany paleniem tytoniu u Kubańczyków, rak wątroby u mężczyzn z Puerto Rico, rak szyjki macicy u Meksykanek.
„Wyniki badań sugerują, że zmiana środowiska oraz stylu życia czyni Latynosów bardziej podatnymi na rozwój chorób nowotworowych" - twierdzi dr Paulo S. Pinheiro, badacz z oddziału epidemiologicznego the University of Miami Miller School of Medicine.
Amelie G. Ramirez, dyrektor z Institute for Health Promotion Research sugeruje by nie zakładać, iż wszyscy Latynosi są tacy sami. Lekarze powinni przeprowadzać szczegółowy wywiad, dotyczący ich pochodzenia i czynników, które mogłyby wpływać na rozwój choroby.
Przyczyn, powodujących rozwój nowotworów jest bardzo dużo: od wad wrodzonych, poprzez wirusy, aż do stylu prowadzonego życia.
W oświadczeniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem, Ramirez i Pinheiro sugerują, że Latynosi unikają prowadzenia niezdrowego trybu życia, popularnego w USA, związanego z paleniem, piciem i złą dietą.
Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.
Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »