Strona głównaZdrowieChcesz schudnąć po zawale? Najskuteczniejsze jest odchudzanie ze współmałżonkiem

Chcesz schudnąć po zawale? Najskuteczniejsze jest odchudzanie ze współmałżonkiem

Utrata masy ciała u osób po zawale serca jest najskuteczniejsza, gdy ich współmałżonkowie przyłączają się do starań o utratę na wadze.
Chcesz schudnąć po zawale? Najskuteczniejsze jest odchudzanie ze współmałżonkiem [fot. Susan Vanderwier from Pixabay]
- Poprawa stylu życia po jest kluczowym elementem zapobiegania kolejnym atakom - mówi Lotte Verweij z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Amsterdamie w Holandii. - Kiedy małżonkowie dołączają do wysiłków na rzecz zmiany , pacjenci mają większe szanse na poprawę zdrowia: szczególnie jeśli chodzi o utratę wagi - dodaje.

Osoby, które przeżyły atak serca, które brały udział w programach zmniejszenia masy ciała, aktywności fizycznej i rzucania palenia, częściej zmieniały zachowania w porównaniu do osób pozostających pod zwykłą opieką medyczną. W obu grupach zaś mieszkanie z partnerem miało związek z większym sukcesem w zmianie złych nawyków. Najbardziej zauważalna poprawa dotyczyła pacjentów, którzy uczestniczyli w programach poprawy stylu życia i mieszkali z kimś.

W trzech programach, dotyczącym: redukcji masy ciała, aktywności fizycznej i zaprzestania palenia , partnerzy pacjentów mogli uczestniczyć bezpłatnie i byli do tego zachęcani przez personel medyczny.

W porównaniu z osobami samotnymi, pacjenci z partnerem biorącym udział w badaniu mieli ponad dwukrotnie wyższe szanse (o 2,45) na poprawę w co najmniej jednym z trzech obszarów (w schudnięciu, podejmowaniu aktywności fizycznej lub zaprzestaniu palenia) w ciągu roku.

- Pacjenci z partnerami, którzy przystąpili do programu , stracili na wadze więcej w porównaniu z tymi, którzy samodzielnie w nim uczestniczyli - mówi Verweij. - Pary często mają podobny styl życia, a zmiana nawyków jest trudna, gdy tylko jedna osoba podejmuje wysiłek. Rzecz dotyczy zarówno kwestii praktycznych, takich jak zakupy spożywcze, ale i wyzwań psychicznych, w których wspierający partner może pomóc zachować motywację - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy