Strona głównaZdrowieChcesz schudnąć? Twój małżonek też ma wówczas większe szanse na utratę na wadze

Chcesz schudnąć? Twój małżonek też ma wówczas większe szanse na utratę na wadze

Jeśli chcesz schudnąć, zacznij stosować dietę, z dużym prawdopodobieństwem twój współmałżonek też straci na wadze.
Chcesz schudnąć? Twój małżonek też ma wówczas większe szanse na utratę na wadze [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Jak odkryli naukowcy z University of Minnesota i Connecticut, stosowana przez daną osobę nie pozostaje bez wpływu na współmałżonka - sposób odżywiania się w danym domu spawia, że chociaż mąż lub żona nie zamierzali się , i tak tracą na wadze.

W badaniach wzięło udział kilkaset małżeństw, których duży odsetek miał nadwagą i cukrzycę typu II. Autorzy postanowili sprawdzić, jak program u danej osoby wpłynął na współmałżonka. Każdy uczestnik był i ważony zarówno na początku badania, jak i po 12 miesiącach.

Jak się okazało, osoby, które mieszkały ze współmałżonkami uczestniczącymi w rygorystycznych programach dietetycznych, stracili średnio około 2,2 kg, tymczasem osoby z grupy kontrolnej straciły przeciętnie zaledwie 0,2 kg.

Badacze wnioskują, że czynniki środowiskowe mają istotne oddziaływanie na zachowania związane z odżywianiem i odchudzaniem. Promowanie kultury zdrowego jedzenia daje dobre efekty, a dbałość o zdrowe zbilansowane menu w danej rodzinie przekłada się na lepszy u wszystkich jej członków.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, poziom globalnej otyłości wzrosła prawie trzykrotnie od 1975 roku. Szacuje się, że ponad 1,9 miliarda osób dorosłych ma nadwagę, a spośród nich ponad 650 milionów było otyłych. Oznacza to, że na całym świecie nadwagę ma 39 proc., a 13 proc. jest otyłych.

Statystyki pokazują też, że we współczesnym świecie i zabija więcej osób niż niedowaga, co nie miało miejsca w dotychczasowej historii ludzkości.

Na temat badań napisano w International Journal of Obesity.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 14:37:25, 12-09-2019 Mariola37

    Mąż ma problemy z nadwagą ale ćwiczyć nie chcę ze mną. Dobrze chociaż że zaczał pić 2l cisowianki w ciągu dnia i je zdrowe posiłki które mu gotuję. Mam jednak ciągle nadzieję że zacznie również ćwiczyć.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy