Strona głównaZdrowieChcesz schudnąć? Nie unikaj tłuszczu

Chcesz schudnąć? Nie unikaj tłuszczu

Nie ma sensu rezygnować z tluszczów, jeśli chce się stracić na wadze. Unikanie tłuszczu nie tylko nie przyspieszy procesu odchudzania, ale i zaszkodzi zdrowiu.
Chcesz schudnąć? Nie unikaj tłuszczu [© anaumenko - Fotolia.com] Tłuszcze są potrzebne organizmowi do dobrego funkcjonowania, więc ich brak w diecie ma wpływ na nasze samopoczucie i możliwości działania. Co więcej, niewłaściwe jest myślenie, że to z powodu tłuszczu nie możemy . Owszem, w tym celu trzeba zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, ale nie oznacza to konieczności wyeliminowania produktów z zawartością tłuszczu.

Dieta beztłuszczowa nie pomaga schudnąć i może to być szkodliwe dla zdrowia. Brytyjscy eksperci z organizacji zajmujących się zdrowiem publicznym ostrzegają, że nie należy rezygnować z produktów tłuszczowych, jeśli chce się stracić na wadze. Problem polega na tym, że informacje dotyczące sposobów na schudnięcie są często otrzymywane z reklam w różnych mediach. Producenci szeroko zachwalają swoje artykuły o obniżonej zawartości tłuszczu przekonując, że dzięki nim efektywniej da się zrzucić wagę.

Według badaczy, kampania przeciw tłuszczom skutkuje tym, że ludzie wyrzucają z diety , , mięso, , orzechy i oliwki. Tymczasem są to produkty, które - jak wykazano w licznych badaniach - pomagają zachować dobre zdrowie. Tłuszcze nasycone same w sobie nie powodują chorób układu krążenia, a jadłospis bogaty w tłuszcze z produktów mlecznych prawdopodobnie chronią serce, mówią uczeni. Radzą, by raczej ograniczyć spożycie pokarmów zawierających węglowodany proste, bo to one głównie zwiększają ryzyko rozwoju .

Żeby schudnąć, trzeba zmienić nawyki żywieniowe - jeść mniej i regularnie ćwiczyć, a poza tym warto unikać artykułów beztłuszczowych oraz bogatych w cukier. Nasz organizm potrzebuje trochę mięsa, ryb, produktów mlecznych, a i tak można przy ich jedzeniu schudnąć.

Cały sekret polega na eliminacji najbardziej tuczących artykułów oraz zmniejszeniu obfitości posiłków oraz unikaniu tego, co zawiera duże ilości cukrów prostych oraz soli. Nie chodzi o to, by jakiś składnik wyeliminować w ogóle, po prostu w powszechnej obecnie diecie łatwo o nadmiar tego, co sprzyja tyciu. Przykładowo, znajdują się w białym pieczywie, słodyczach, słodkich napojach, etc. Nietrudno zatem dostarczać ich sobie znacznie więcej niż się potrzebuje.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy