Strona głównaZdrowieChcesz schudnąć? Naucz się oceniać, kiedy naprawdę odczuwasz głód

Chcesz schudnąć? Naucz się oceniać, kiedy naprawdę odczuwasz głód

Gdy następnym razem zechcesz coś przekąsić, zapytaj się, czy naprawdę jesteś głodny/a. Okazuje się, że ocena tego wcale nie jest taka prosta...
Chcesz schudnąć? Naucz się oceniać, kiedy naprawdę odczuwasz głód [© rawlik - Fotolia.com] Często zapominamy, że jemy z bardzo różnych powodów. Najpowszechniejszy jest ten dotyczący odżywienia organizmu i zyskania energii. Jednak często jako uczucie z głodu błędnie interpretujemy komunikaty wysyłane przez nasze ciało przy pragnieniu, odczuwaniu zimna, przeżywaniu , lub nudzie. W efekcie automatycznie reagujemy szukając czegoś do jedzenia, a to może skutkować nadwagą, a nawet .

Wielu z nas sięga po niezdrowe przekąski - słodycze, słone przystawki - gdy chcemy sobie poprawić nastrój po ciężkim dniu w pracy, niemiłej rozmowie z przyjaciółmi, kłótni w domu, etc. Tymczasem takie zachowanie skutkuje poczuciem winy i rozpoczyna spiralę jedzenia motywowanego emocjonalnie.
Co więcej, jedzenie to nieodłączna część wydarzeń społecznych i rodzinnych. Przy zastawionych stołach celebrujemy świąteczne dni, cieszymy się z ważnych wydarzeń w rodzinie i u znajomych.

Skutkiem zmian cywilizacyjnych utraciliśmy podstawową umiejętność rozpoznawania, kiedy organizm jest nasycony. Zaburzenia zdolności oceny naszych podstawowych potrzeb ułatwiają dostarczanie sobie jedzenia w nadmiarze i skutkują nadwagą lub otyłością, a to często prowadzi do chorób takich, jak oraz .

Nauczenie rozpoznawania faktycznego odczuwania głodu jest więc znaczącym krokiem bardziej racjonalnego dostarczania sobie pożywienia i zwiększenia szansy skutecznego odchudzania.

Eksperci z kanadyjskiej Heart and Stroke Foundation podają kilka porad, które pomogą zyskać kontrolę nad emocjami i lepiej zarządzać swoją .
Dziennik żywności

Poprowadź choć przez krótki czas dziennik żywności. Zapisuj o której i co zjadłeś/aś oraz sytuację temu towarzyszącą. Dzięki takiemu postępowaniu szybko zidentyfikujesz wszelką niepokojącą motywację do jedzenia.

Zmierz się z sytuacją

Zamiast sięgać po deser po scysji z szefem czy partnerem, postaraj się porozmawiać i wyjaśnić sprawę, a jeśli to niemożliwe - uspokój emocje np. poprzez szybki spacer lub wysłuchanie ulubionego utworu muzycznego, a dopiero potem decyduj, czy naprawdę potrzebujesz jakiejś przekąski.

Wypij szklankę wody

Badania wykazały, że wielu z nas nie dostarcza sobie odpowiedniej ilości wody i często mylimy pragnienie z głodem.

Zastępuj kaloryczne jedzenie dostarczającym mniej energii

Spróbuj wybierać mniej kaloryczne posiłki, np. zamiast ciasta z czekoladą, sięgnij po puchar owoców z czekoladą. Postępując w ten sposób przyzwyczaisz się do zdrowszej diety, która przydaje mniej kalorii.

Oceniaj poziom głodu

Naucz się oceniać, na ile naprawdę odczuwasz głód, tj. czy chce ci się jeść, czy też masz ochotę sięgnąć po przekąskę, albo iść na obiad przed południem, bo napędzają cię do tego emocje. Już po kilku tygodniach zauważysz, że w sposób naturalny radzisz sobie z porzuceniem chęci jedzenia w sytuacjach pełnych „gęstych" od uczuć.

Cierpliwość - dobra strategia

Nie decyduj bez głębszego zastanowienia, co zjesz. Spróbuj działać według zasady, że wolno ci zjeść wszystko, o ile poczekasz 30 minut. Taki sposób działania z dużym prawdopodobieństwem sprawi, że przemyślisz wybór posiłku i ostatecznie zdecydujesz się na coś zdrowszego.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:35:01, 12-07-2014 ~gość: 62.233.135.xxx

    warto postawić na aktywnosć fizyczną i wspomóc metabolizm naturlanym suplementem 2 be slim, który ma bardzo bogaty skłąd m.in. chrom który zmiejsza apetyt na łakocie
  • 19:57:59, 20-07-2014 Zbyszek_krk

    Biorę ten suplement i faktycznie działa. Przyszło lato, ładna pogoda więc więcej czasu spędzam na działce, ruszam się ,pije więcej wody. I jest efekt schudłem już ponad 3 kg. Dzieki tym tabletkom nie mam tez takiej ochoty na słodycze czy wieczorne podjadanie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy