Strona głównaZdrowieChcesz rzucić palenie? Poszukaj profesjonalnej pomocy

Chcesz rzucić palenie? Poszukaj profesjonalnej pomocy

Jeśli chcesz rzucić palenie papierosów, największe szanse masz na to, gdy pomoże ci w tym terapeuta czy jakaś grupa terapeutyczna. Samodzielne działanie często jest skazane na porażkę.
Chcesz rzucić palenie? Poszukaj profesjonalnej pomocy [fot. Tumisu from Pixabay]
U palaczy rozwija się fizjologiczna zależność od nikotyny i potrzebują więcej niż siła woli, aby rzucić , wyjaśnia dr Danish Ahmad, pulmonolog z Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center.

Z danych American Cancer Society wynika, że palacze podejmują 8 do 10 prób rzucenia palenia, zanim osiągną sukces. Nie warto się jednak zniechęcać. Im więcej razy podejmie się wysiłek wyjścia z nałogu, tym ma się większe szanse na pomyślność w tym przedsięwzięciu.

Amerykańskie statystyki pokazują, że większość palaczy, 7 na 10, chce rzucić palenie. I choć wielu wie, że papierosy zwiększają ryzyko i chorób sercowo-naczyniowych, nie zawsze znają inne zwiazane z nimi zagrożenia, w tym zaś są: rak przełyku, i żołądka. Co więcej, palenie powoduje problemy z oddychaniem i stanowi główny czynnik ryzyka rozwoju .

Palenie papierosów negatywnie wpływa na małe naczynia krwionośne, co często skutkuje słabym krążeniem w kończynach i zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji u mężczyzn.

Jakkolwiek niektórzy sądzą, że e-papierosy są dobrym krokiem w kierunku rezygnacji z palenia, pracownicy służby zdrowia tego nie polecają. Nie ma dowodów na to, że używanie e-papierosów jest bezpieczniejsze - zwierają one nikotynę, więc również uzależniają.

Statystyki pokazują, że palacze mają największe szanse na skuteczne pożegnanie się z nałogiem dzięki programom łączącym indywidualne doradztwo (pomoc terapeuty), wsparcie grupowe i leki. Terapeuta pomaga palaczom zidentyfikować nawyki, wzorce zachowań i czynniki wyzwalające chęć sięgnięcia po papieros, a także wskazuje zachowania, nad których zmiana trzeba popracować.

Trapia może być uzupełniana środkami farmaceutycznymi, jedna ich grupa obejmuje „nikotynową terapię zastępczą", czyli plastry, gumy, lub tabletki do ssania. Poza tym można stosować leki doustne, np. wareniklinę, która zmniejsza głód nikotynowy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy