Strona głównaZdrowieChcesz poprawić pamięć? Podnoś ciężary...

Chcesz poprawić pamięć? Podnoś ciężary...

Żeby móc liczyć na lepszą pamięć, trzeba podnosić ciężary, mówią eksperci.
Chcesz poprawić pamięć? Podnoś ciężary... [© Robert Kneschke - Fotolia.com] Aby poprawić pamięć długoterminową, wystarczy dwadzieścia minut treningu podnoszenia ciężarów.

Uczeni z Georgia Institute of Technology przeprowadzili badania dotyczące korzyści z aktywności fizycznej dla , z których wynika, że nie trzeba biegać w maratonach, ani nawet wykonywać , by poprawić zdolność zapamiętywania. Ćwiczenia oporowe (od podnoszenia ciężarów po unoszenie nóg w klęku) także dają dobre efekty.

Opisywane badania wykazały 10-procentową poprawę pamięci długotrwałej uczestników po treningu na przyrządzie do podnoszenia ciężarów za pomocą nóg. Co więcej, analizując próbki śliny dostarczone przez każdego uczestnika stwierdzono wyższe poziomy alfa-amylazy, markera obecności noradrenaliny, substancji związanej ze . Sugeruje to, że pewien poziom ostrego stresu może przyczynić się do .

Jak zaznaczają autorzy badań, w testach wzięły udział osoby w pełni sprawne i zdrowe, więc uzyskane wyniki nie mogą być jeszcze przeniesione na ogół populacji.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Acta Psychologica.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy