Strona głównaZdrowieChcesz ochronić mózg przed kurczeniem się? Pomoże aktywność fizyczna

Chcesz ochronić mózg przed kurczeniem się? Pomoże aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna to nie tylko lepsze samopoczucie i większa siła mięśni - ma istotne znaczenie dla stanu naszego umysłu, pozwala uchronić mózg przed kurczeniem się.
Aktywność fizyczna uchroni mózg przed kurczeniem się Jeśli regularnie trenujesz, możesz liczyć na lepszą ochronę przed utratą masy mózgu, która następuje wraz z procesem starzenia się. Ćwiczenia są efektywniejsze w tym zakresie niż aktywność towarzysko-społeczna czy trening zdolności umysłowych.

Jak mówią badacze z Uniwersytetu w Edynburgu, ćwiczenia wieku dojrzałym mogą znacząco chronić mózg w okresie . Upływ lat ma związek ze , co z kolei może prowadzić do problemów z i logicznym myśleniem.

Badacze przeanalizowali dokumentację medyczną 638 osób, które w wieku 73 lat zostały poddane badaniom MRI w celu oceny stanu zdrowia mózgu. Każda z nich podała także informacje o tym, jak często i w jaki sposób ćwiczy, a także poinformowała o poziomie życia społecznego oraz zajęciach, które wymagają wysiłku intelektualnego. Okazało się, że po trzech latach zmniejszenie masy mózgu było mniej intensywne u tych, którzy byli najbardziej aktywni fizycznie.

Ludzie, którzy w wieku 70 lat wykonywali więcej ćwiczeń, w tym np. kilka razy w tygodniu, odznaczają się mniejszą redukcję masy mózgowej i mniejszą ilością oznak starzenia się w mózgu w porównaniu do tych, którzy unikają wysiłku fizycznego. Jednocześnie na podstawie skanów mózgu ustalono, że czy wyzwania umysłowe nie dają takiej ochrony. Nie oznacza to, że towarzyskie i wymagające intelektualnie przedsięwzięcia nie są dobre dla ochrony przed demencją, jednak nie mają wielkiego wpływu na sam proces kurczenia się mózgu, mówią autorzy.

Nie jest jasne, dlaczego aktywność fizyczna daje takie efekty. Wiadomo, że ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu, co pozwala na lepszy transport tlenu i składników odżywczych do komórek nerwowych, ale nie wiadomo, czy to właśnie dlatego mózg kurczy się w wolniejszym tempie. Właściwie jednak, trudno stwierdzić, czy to ćwiczenia chronią przed , czy też kurczenie się mózgu czyni ludzi mniej skłonnymi do wysiłku.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Neurology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy