Strona głównaZdrowieChcesz mieć silne mięśnie? Dbaj o poziom witaminy D

Chcesz mieć silne mięśnie? Dbaj o poziom witaminy D

Odpowiednia ilość witaminy D w organizmie jest niezbędna do utrzymania silnych mięśni.
Chcesz mieć silne mięśnie? Dbaj o poziom witaminy D [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Przyjrzano się roli u myszy i ustalono, że sygnalizacja tej witaminy w komórkach mięśniowych jest potrzebna do prawidłowego rozmiaru i siły mięśni.

Myszy pozbawione receptora witaminy D jedynie w miocytach (komórkach mięśniowych) miały mniejsze mięśnie i były słabsze. Co więcej, cechowały się niższą prędkością biegu i nie były w stanie pokonać tak dalekiego dystansu, jak gryzonie z normalnym poziomem witaminy D.

- Od dawna wiadomo, że niedobór witaminy D wiąże się z osłabieniem mięśni oraz większym ryzykiem upadków i . Nie było jasne jednak, czy witamina D odgrywa bezpośrednią rolę w mięśniach - mówi prof. Jenny Gunton, współautorka badań.

- Wykazaliśmy, że usunięcie receptorów witaminy D z komórek mięśniowych miało istotny wpływ na funkcję mięśni - wskazuje prof. Gunton.

- Odkryliśmy, że myszy pozbawione receptorów witaminy D w komórkach mięśniowych cechowały się normalną wielkością ciała, ale mniejszą masę mięśniową i większą tkanką tłuszczową. Co więcej, biegały one krótsze odległości i z mniejszą prędkością. To z kolei może przyczynić się do dalszego zmniejszenia masy mięśniowej i wzrostu tkanki tłuszczowej.

Według profesor Gunton zachowanie odpowiedniej ilości witaminy D w jest ważne dla utrzymania ich masy i funkcji. Te odkrycia mają również potencjał leczniczy - mogą pomóc w opracowaniu leczenia lub zapobiegania związanej z wiekiem (utracie masy mięśni szkieletowych) i innym zaburzeniom funkcjonowania mięśni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy