Strona głównaZdrowieChcesz mieć się dobrze na starość? Zacznij ćwiczyć przed menopauzą

Chcesz mieć się dobrze na starość? Zacznij ćwiczyć przed menopauzą

Jeśli chcesz zachować jak najlepsze zdrowie układu krążenia i silne mięśnie w późniejszych latach, musisz zacząć ćwiczyć przed menopauzą, radzą lekarze.
Chcesz mieć się dobrze na starość? Zacznij ćwiczyć przed menopauzą [fot. Pexels from Pixabay]
Jakkolwiek treningi w każdym wieku dają krzyści, aktywność fizyczna przed klimakterium znacznie zwiększy szanse na lepsze zdrowie w seniorskim okresie.

Małe naczynia krwionośne w mięśniach nie rosną u straszych kobiet tak, jak ma ta miejsce u młodszych pań. Aby zbudować dobre ‘rusztowanie' z zatem, należy rozpocząć ćwiczenia przed .

Hormon płciowy u kobiet, czyli , zazwyczaj chroni serce i naczynia krwionośne, ale wraz z menopauzą jego ilość bardzo gwałtownie spada, co może wpływać na naczynia krwionośne.

Kiedy zbadano naczynia włosowate, najmniejsze naczynia krwionośne w naszej tkance mięśniowej, okazało się, że jest ich najmniej i są najsłabsze u seniorek. Liczba naczyń włosowatych w mięśniach szkieletowych ulega znaczącym zmianom i jest szczególnie uzależniona od ilości mięśni wykorzystywanych podczas treningów.

Odkryto, że gdy starsze kobiety wykonywały , takie jak jazda na rowerze, liczba naczyń włosowatych w mięśniach nie wzrosła. U młodszych kobiet tymczasem ich ilość zwiększyła się w wyniku ćwiczeń.

Naczynia włosowate nie tylko wpływają na siłę mięśni szkieletowych, a także na sposób dystrybucji tlenu i składników odżywczych w organizmie. Co więcej, im bardziej ograniczona ich liczba, tym stajemy się mniej wrażliwi na insulinę, co może prowadzić do cukrzycy typu 2.

Regularna podejmowana już w średnim wieku pozwala zadbać o siłę i lepsze funkcjonowanie na starość, wyjaśniają uczeni.

Na temat badań możma przeczytać w Journal of Physiology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy