Strona głównaZdrowieChcesz lepiej sypiać? Wykonuj ćwiczenia oporowe

Chcesz lepiej sypiać? Wykonuj ćwiczenia oporowe

Ćwiczenia oporowe są lepsze od aerobiku, jeśli chodzi o poprawę snu, który z kolei ma istotne znaczenie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Chcesz lepiej sypiać? Wykonuj ćwiczenia oporowe [fot. TomCam from Pixabay]
- Wskazuje się, że odpowiednia ilość snu, szczególnie wysokiej jakości, jest ważna dla zdrowia, w tym dla stanu układu sercowo-naczyniowego. Niestety, ponad jedna trzecia Amerykanów nie sypia regularnie - mówi dr Angelique Brellenthin z Iowa State University. - Często poleca się wysiłek aerobowy, aby poprawić , ale niewiele było wiadomo na temat wpływu na nocny odpoczynek - dodaje.

Od jakiegoś czasu jasne jest, że niewystarczająca ilość snu (mniej niż siedem/osiem godzin na dobę) lub słaba jakość odpoczynku zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, nadmiaru cholesterolu i , czyli stanu, gdy w tętnicach odkładają się złogi tłuszczu. Brak wystarczającej ilości snu wiąże się z zyskiwaniem na wadze, cukrzycą i , które mogą nasilić chorobę sercowo-naczyniową. Nadmiar lub niedostatek snu oznacza też zagrożenie udarem mózgu, zawałem serca i przedwczesną śmiercią.

Kilkaset osób, które prowadziły nieaktywny styl życia i miały podwyższone ciśnienie krwi, losowo przydzielono do jakiejś grupy ćwiczeniowej lub grupy kontrolnej. Jeśli chodzi o ćwiczących, to niektórzy brali udział w programie , inni wykonywali treningi oporowe, a jeszcze inni połączoną aktywność tlenowo-oporową przez 12 miesięcy. Sesje trwały 60 minut i odbywały się trzy razy w tygodniu.

Jak odkryto:

  • ponad jedna trzecia (35 proc.) uczestników badania początkowo cechowała się słabą jakością snu;
  • wśród 42 proc. uczestników, którzy na początku sypiali krócej niż 7 godzin, czas snu wydłużył się średnio o 40 minut w ciągu 12 miesięcy, jeśli chodzi o wykonujących ćwiczenia oporowe, w porównaniu z wydłużeniem snu o 23 minuty, jeśli chodzi o trenujących aerobik;
  • wydajność snu poprawiła się w u ludzi podejmujących ćwiczenia oporowe i wykonujących połączone treningi, ale nie w grupie z samymi ćwiczeniami aerobowymi i grupie kontrolnej;
  • jakość snu poprawiła się, a zaburzenia snu osłabły w pewnym stopniu we wszystkich grupach, w tym w tej, która nie ćwiczyła.

- Chociaż zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i oporowe są istotne dla ogólnego stanu zdrowia, nasze wyniki sugerują, że treningi oporowe mogą być lepsze, jeśli chodzi o poprawę snu - mówi dr Brellenthin. - Te ostatnie istotnie poprawiły czas trwania odpoczynku i jego wydajność, które są kluczowymi wskaźnikami jakości snu. Stąd, jeśli twój sen pogorszył w ciągu ostatnich dwóch stresujących lat, zastanów się nad udziałem w co najmniej dwóch sesjach ćwiczeń oporowych, aby poprawić ogólne zdrowie mięśni i kości, a także nocny odpoczynek - dodaje dr Brellenthin.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć