Strona głównaZdrowieChcesz lepiej spalać kalorie? Modyfikuj intensywność biegu lub spaceru

Chcesz lepiej spalać kalorie? Modyfikuj intensywność biegu lub spaceru

Jeśli chcesz uzyskać jak największe korzysci z wysiłku fizycznego, zmieniaj jego tempo.
Chcesz lepiej spalać kalorie? Modyfikuj intensywność biegu lub spaceru [© Stefan Schurr - Fotolia.com] czy zmieniaj tempo aktywności, bo dzięki temu możesz spalić dodatkowe kalorie, radzą eksperci.

Jest o co powalczyć. Badacze z Ohio State University mówią, że zmiany tempa mogą istotnie zwiększać skuteczność - można spalić nawet o 20 procent kalorii więcej.

Pomiar kosztów metabolicznych przy zmiennych prędkościach jest ważny, bo pozwala to lepiej ocenić rodzaj treningów. Okazało się, że zmiana prędkości może znacznie zwiększyć ilość spalanych kalorii, oceniają eksperci.

Naukowcy szacują, że ruszanie i zatrzymywanie się może stanowić do 8 procent energii zużywanej w trakcie normalnego codziennego chodzenia.
Chodzenie zawsze kosztuje trochę energii, ale kiedy zmienia się prędkość, traci się jej więcej. Zmiana energii kinetycznej wymaga większej pracy nóg i proces ten intensyfikuje spalanie energii.

Na potrzeby badań naukowcy zmierzyli koszt metaboliczny podczas zmian szybkości chodzenia. W tym celu uczestnicy zwalniali i zwiększali tempo podczas spaceru na bieżni.

Testy wykazały też, że ludzie zwykle wolniej chodzą, gdy mają przed sobą krótkie dystanse, a zwiększają tempo, jeśli muszą iść dalej. Informacje te mogą przydać się , którzy często oceniają postępy swoich pacjentów na podstawie ilości czasu potrzebnego do przejścia określonej odległości.

Ogólnie rzecz ujmując, eksperci mówią, że aby zwiększyć ilość spalanych w codziennym ruchu kalorii, trzeba zacząć chodzić w nienatrualny sposób - raz przyspieszać, raz zwalniać.

Wyniki badań są dostępne w Biology Letters.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X