Strona głównaZdrowieChcesz lepiej spać? Ćwicz. Dotyczy to przede wszystkim kobiet

Chcesz lepiej spać? Ćwicz. Dotyczy to przede wszystkim kobiet

Odpowiedni sen jest kluczowy dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i odwrotnie - stwierdzono, że zdrowy tryb życia poprawia jakość odpoczynku. Dzieje się tak przynajmniej w przypadku kobiet.
Chcesz lepiej spać? Ćwicz. Dotyczy to przede wszystkim kobiet [fot. happyveganfit from Pixabay]
Odpowiednia ilość wysokiej jakości jest niezbędna dla dobrego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego człowieka.
Przykładowo, dostatecznie długi i głęboki sen pomaga poprawić wyniki różnych chorób, w tym zaburzeń sercowo-naczyniowych i metabolicznych, oraz . Z drugiej strony zaburzenia snu, takie jak , narkolepsja i nadmierna senność, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, które są obecnie dość powszechne na całym świecie.

Wcześniejsze testy pokazały, że odpowiedni tryb życia, w tym zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna, korzystnie wpływa na sen.

Międzynarodowy zespół (z Japonii, Kanady i Tajwanu) zbadał powiązania między siedzącym trybem życia, aktywnością fizyczną i jakością snu na u ludzi w średnim wieku (40-64 lata).

Zastosowano podejście, w którym zastąpiono w danym czasie jeden rodzaju czynności innym. - W harmonogramach uczestników zamieniliśmy 60 minut siedzącego trybu życia lub lekkiej na aktywność umiarkowaną lub intensywną - mówi prof. Javad Koohsari z Japan Advanced Institute of Science and Technology. Akcelerometr monitorował poziom wysiłku uczestników przez siedem kolejnych dni. Następnie zastosowano kwestionariusz do oceny jakości snu i odpoczynku uczestników.

Takie zastąpienie rzeczywiście poprawiło jakość snu. Co ciekawe, związek ten występował jedynie u kobiet. Autorzy podkreślają, że potwierdza to różnice w zaburzeniach snu związane z płcią. Nie jest jasne, dlaczego wysiłek pomaga kobietom lepiej sypiać, potrzeba dalszych badań, by to ustalić, niemniej już teraz zalecają paniom aktywność, bo może ona istotnie wpłynąć na jakość ich odpoczynku.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy