Strona głównaZdrowieChcesz lepiej pamiętać? Jedz mniej

Chcesz lepiej pamiętać? Jedz mniej

Oto prosty sposób na lepszą pamięć - trzeba mniej jeść. Wystarczy zmniejszyć spożycie kalorii o 30 procent i uzupełniać swoją dietę odpowiednią ilością kwasów tłuszczowych, takich jak kwasy omega-3.
Chcesz lepiej pamiętać? Jedz mniej [© arfo - Fotolia.com] Badacze z Uniwersytetu w Münster odkryli, że szczególnie w przypadku ludzi dojrzałych dieta ma istotne znaczenie dla funkcjonowania .

W badaniach wzięło udział 49 osób w średnim wieku 60 lat. Wszyscy uczestnicy mieli zgodnie z tabelą wskaźnika masy ciała () opracowaną przez WHO. Wskaźnik oblicza się przez podzielenie masy ciała w kilogramach przez kwadrat wysokości w metrach. Prawidłowa wartość zawiera się w przedziale 18,5-24,99 . Przedział 25,0-29,99 to nadwaga, a powyżej 30,0 - .

Uczeni sprawdzili, jak nadmiar tkanki tłuszczowej mają wpływa na funkcje poznawcze i stwierdzili, osoby, które przez trzy miesiące stosowały dietę o niższej o 30 procent zawartości kalorii (ale nie przydającej mniej niż 1200 kcal.) miały lepszą pamięć.

Nie jest jasne, dlaczego zmniejszenie masy ciała może mieć wpływ na . Niektórzy sądzą, że wpływa to na wydajność w hipokampie i korze przedczołowej, częściach mózgu, które przechowywują, organizują i pobierają informacje.

Jeśli chodzi o kwasy tłuszczowe zaś, autorzy wskazują, że liczne testy wykazały ich ochronne działanie przed różnymi formami demencji. Teraz ustalono, że im więcej zawierających je produktów było w jadłospisie, tym lepsze wyniki w testach pamięci uzyskiwano.

Bez względu na przyczyny poprawy pamięci dzięki utracie na wadze, może być szeroko polecanym działaniem przeciw spadkowi funkcji poznawczych z powodu , mówią autorzy badań.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Pnas.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy