Strona głównaZdrowieChcesz dłużej żyć? Te produkty koniecznie ogranicz w diecie

Chcesz dłużej żyć? Te produkty koniecznie ogranicz w diecie

Trudno przecenić wpływ diety na nasze zdrowie i szanse na długie życie - od dawna jasne jest, że to, co nakładamy na talerz, bezpośrednio oddziałuje na nasz wygląd i samopoczucie. Od kilkudziesięciu lat zaś wybór jadłospisu przyprawia o ból głowy, bo kiedyś jadło się to, co było, a teraz to, na co ma się ochotę. Przy tym wszystkim przemysł spożywczy szuka oszczedności i dokłada do produktów przeróżne, nie zawsze zdrowe substancje. Nowe badania pokazują, że trzeba zmniejszyc ilość słodkich napojów i soków owocowych, jeśli chce się dłużej żyć.
Chcesz dłużej żyć? Te produkty koniecznie ogranicz w diecie [Fot. Sunny Forest - Fotolia.com]
Według pracowników Emory University School of Medicine w Atlancie, picie dosładzanych napojów oraz soków owocowych może skutkować przedwczesną śmiercią.

Rzecz dotyczy szczególnie seniorów, ostrzegają Amerykanie. Osoby w dorzałym i starszym wieku, które najczęsciej sięgają po słodkie napoje i soki, mają o wiele wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci niż ludzie najrzadziej pijący te napoje.

Choć woda przeżywa swój renesans, dosładzane napoje stały się powszechnym dodatkiem do posiłkow i sposobem na ugaszenie pragnienia. Tymczasem ilość cukru w nich i innych rozmaitych dodatków, w tym konserwantów, nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. zaś są reklamowane jako zdrowsza opcja, czy wręcz element dobrej dla organizmu diety, wszak są produkowane z zalecanych przez lekarzy i dietetyków owoców. One również jednak często zawierają związki, które niweczą dobroczynny wpływ składników czysto owocowych, mówią eksperci.

W kilkuletnich badaniach przeanalizowano dane ponad 13 tysięcy kobiet i mężczyzn w średnim wieku 64 lata. Okazało się, że pogrupowanie uczestników w zależności od poziomu picia i soków daje pewne niepokojące informacje o wpływie tych produktów na zdrowie. Ci, którzy pili ich najwięcej, cechowali się wyższym ryzykiem śmierci w trakcie badań w porównaniu do osób rzadko je kupujących.

Już wcześniejsze testy pokazały, że większa ilość dosładzanych napojów i soków oznacza wyższe zagrożenie nadwagą i cukrzycą. Nowe badania sugerują, że - być może - duże dawki tych napojów prowadzą do takich zaburzeń i chorób, które znacznie osłabiają organizm i sprzyjają .

O badaniach napisano w magazynie JAMA Network Open.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy