Strona głównaZdrowieChcesz dłużej żyć? Graj w tenisa lub w gry zespołowe

Chcesz dłużej żyć? Graj w tenisa lub w gry zespołowe

Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna to jeden z niezbędnych do osiągnięcia długowieczności elementów stylu życia. Trwa jednak dyskusja nad tym, które treningi dają najlepsze efekty dla zdrowia, sylwetki i ochrony przed chorobami wieku starszego. Uczeni postanowili sprawdzić, jakie dyscypliny sportowe są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o szanse na długowieczność - wygrał tenis.
Chcesz dłużej żyć? Graj w tenisa lub w gry zespołowe [fot. motionshooter - Fotolia.com]
Według uczonych z Saint Luke's Mid America Heart Institute w Kansas City, każdy jest dobry dla naszego organizmu, ale im więcej mamy przy nim zabawy, tym lepiej. Taka aktywność, która jest postrzegana jako dająca dużo radości i wymaga socjalizacji, może przynieść najwięcej korzyści: nie tylko poprawić stan zdrowia, ale i w wyższym stopniu zmniejszyć stres.

Już wiele wcześniejszych badań pokazało, że osoby, które regularnie ćwiczą, mają o wiele wyższe szanse na dłuższe i zdrowsze życie niż ci, którzy unikają wysiłku fizycznego. Teraz jednak postanowiono sprawdzić, jaka aktywność jest najkorzystniejsza. Okazuje się, że, przykładowo, chodzenie na siłownię może dać mniej profitów niż pływanie, a najlepszy wydaje się tenis.

W badaniach Copenhagen City Heart Study wzięło udział 8577 Duńczyków. Wpływ podejmowanej przez nich w wolnym czasie aktywności fizycznej na długowieczność oceniano na podstawie 25-letnich obserwacji.

Ustalono, że różnorakie dyscypliny mają związek z przedłużeniem życia w porównaniu do braku wysiłku fizycznego. Dokładniej rzecz ujmując, ćwiczenia na siłowni oznaczały życie dłuższe o 1,5 roku. , jogging i dodawały nieco ponad 3 lata. Treningi polegające na grze w piłce nożną miały związek z życiem dłuższym o 4,7 lat, a uprawianie badmintona - 6,2 lat. W zestawieniu najlepiej wypadło granie w tenisa - oznaczało wydłużenie życia aż o niemal dekadę, czyli 9,7 lat.

Jak wskazują uczeni, nie tylko sam w sobie wysiłek fizyczny jest dobry dla naszego zdrowia. Nie bez znaczenia pozostaje też to, na ile sprawia nam frajdę, a także czy wymaga obecności innych ludzi. Sporty drużynowe wydają się mieć największy wpływ dobre samopoczucie.

Nie jest jasne, czy na wyniki badań miał wpływ status materialny badanych lub inne czynniki. W tenisa zwykle grywają osoby lepiej sytuowane, co również nie pozostaje bez znaczenia dla szans na długowieczność.

O badaniach napisano w Mayo Clinic Proceedings.

Źródło:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy