26-07-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Zbadano pięć cech osobowości - neurotyczność, ekstrawersję, sumienność, ugodowość i otwartość - oraz ich powiązania ze stanami rozwijającymi się przed demencją, zwanymi motorycznym ryzykiem poznawczym i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.
Motoryczne ryzyko poznawcze (Motoric cognitive risk, MCR) to stan poprzedzający , który charakteryzuje się powolną prędkością chodu i zgłaszanymi przez pacjenta dolegliwościami poznawczymi, przy braku znaczących zaburzeń funkcjonalnych lub pełnych objawów . Upośledzenie funkcji poznawczych jest wówczas słabsze niż to, które zwykle można wykryć w standardowych testach kognitywnych.
Łagodne zaburzenia poznawcze (Mild cognitive impairment, MCI) to zaburzenie neurokognitywne, które obejmuje osłabienie funkcji poznawczych wykraczające poza te, których można się spodziewać na podstawie wieku i wykształcenia danej osoby, ale które nie są na tyle znaczące, aby zaburzać podstawowe czynności dnia codziennego.
Przez trzy lata monitorowano ponad 500 osób w wieku powyżej 65 lat. Jak odkryto, otwartość wiązała się z o 6 proc. niższym ryzykiem rozwoju MCR, a neurotyzm wiązał się z 6-procentowym wzrostem ryzyka MCI nieamnestycznego. W przypadku MCI nieamnestycznego pozostaje bez zmian, ale jedna lub więcej funkcji poznawczych - takich jak umiejętności językowe, umiejętności wzrokowo-przestrzenne lub funkcjonowanie wykonawcze - jest zaburzone.
- Chociaż potrzebne są dalsze badania, nasze wyniki dostarczają dowodów na to, że cechy osobowości odgrywają niezależną rolę w ryzyku lub ochronie przed określonymi - mówi Emmeline Ayers z Albert Einstein College of Medicine. - Z klinicznego punktu widzenia odkrycia te podkreślają wagę uwzględniania aspektów osobowości przy ocenie ryzyka demencji - dodaje.
Na podstawie: