Strona głównaZdrowieBrokuły, herbata, jabłka, jagody - oto eliksir młodości

Brokuły, herbata, jabłka, jagody - oto eliksir młodości

Wymienione w tytule produkty, a także wiele innych zawierających flawonoidy (rodzaj przeciwutleniaczy) pozwala istotnie wydłużyć życie.
Brokuły, herbata, jabłka, jagody - oto eliksir młodości
Jedzenie owoców i warzyw wiąże się z niższym ryzykiem , i przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Z danych wynika, że aż około osiem mln. przedwczesnych zgonów na całym świecie rocznie ma związek z niedostatecznym spożyciem owoców i warzyw.

Korzyści z jedzenia owoców i warzyw bez wątpienia choćby częściowo mają związek z , klasą związków polifenolowych znajdujących się w dużych ilościach w produktach pochodzenia roślinnego, czyli właśnie takich, jak owoce i warzywa, ale też gorzka czekolada, herbata, czy czerwone . Badania dowiodły, że dieta obfitująca w te pokarmy pomaga zapobiec chorobom serca oraz nowotworom, nawet u osób, które palą papierosy i piją nadmierne ilości alkoholu.

Uczeni z Edith Cowan University Perth przeprowadzili badania z udziałem ponad 50 tysięcy ludzi i odkryli, że osoby, które regularnie jadły przeciętne do dużych ilości żywności bogatej w flawonoidy, były mniej narażone na śmierć z powodu raka lub chorób serca. Spożywanie 500 mg flawonoidów każdego dnia oznaczało najniższe ryzyko raka lub śmierci związanej z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi. Najsilniejsze efekty ochronne takiej diety dostrzeżono u palaczy i osób wypijających ponad dwa drinki dziennie.

Jak sądzą autorzy, wydaje się, że najkorzystniejsze jest dostarczanie flawonoidów z różnych źródeł, przykładowo z , jagód, i herbaty. Różne produkty zawierają bowiem odmienne typy tych związków, a to zwiększa ich oddziaływanie na organizm.

Wcześniejsze testy dowiodły, że flawonoidy działają przeciwzapalnie i poprawiają funkcje naczyń krwionośnych, to zaś może wyjaśniać, dlaczego są związane z niższym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca i raka, mówią uczeni.

O badaniach można przeczytać w magazynie Nature Communications.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy