Strona głównaZdrowieBrązowy ryż skuteczny w profilaktyce chorób układu krążenia

Brązowy ryż skuteczny w profilaktyce chorób układu krążenia

Wielu ludzi dziś już wie, że jedzenie ciemnego chleba przynosi organizmowi więcej pożytku niż spożywanie białego pieczywa. Okazuje się jednak, że podobna zależność jest w przypadku ryżu - jego brązowa odmiana jest bardziej polecana niż biały, puszysty rodzaj tej potrawy. Brązowy ryż okazuje się skuteczny w profilaktyce chorób układu krążenia.
Naukowcy z Temple University School of Medicine w Filadelfii i Uniwersytetu Medycznego Wakayana w Japonii ocenili wartość odżywczą substancji zawartych w zewnętrznej warstwie ryżu. Ziarna ryżu składają się z części centralnej i zewnętrznej warstwy włóknistej - ryż biały stanowi po prostu to, co zostaje po usunięciu warstwy zewnętrznej.

Istnieją także inne rodzaje ryżu - nazywane Haigamai lub Kinmemai, nie usuwa się z całkowicie warstwy zewnętrznej, więc zachowują niektóre składniki odżywcze w niej zawarte. W ryżu brązowym pozostawia się nienaruszoną warstwę zewnętrzną.

Uczeni odkryli, że substancje zawarte w zewnętrznej warstwie hamują uszkodzenia naczyniowych komórek mięśni gładkich (Vascular Smooth Muscle Cell - VSMC), które znajdują się w układzie sercowo-naczyniowym.

Jak wskazują naukowcy, brązowy ryż może pomóc w ochronie przed stwardnieniem tętnic, a także wysokim ciśnieniem krwi - to także może tłumaczyć dlaczego u Japończyków notuje się znacznie niższe ryzyko chorób serca niż np. u Brytyjczyków czy Polaków.

Choroby układu krążenia stanowią główne zagrożenie zdrowia Polaków. W 2000 roku w Polsce były przyczyną 48% wszystkich zgonów.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy