Strona głównaZdrowieBotoks może zapobiec nieregularnemu biciu serca po operacji wszczepienia bajpasów

Botoks może zapobiec nieregularnemu biciu serca po operacji wszczepienia bajpasów

Botoks, czyli substancja znana ze zmniejszania zmarszczek twarzy, może mieć też inne, prozdrowotne zastosowanie - okazuje się, że zapobiega nieregularnemu rytmowi serca, jeśli po operacji wszczepienia bajpasów zostaje wstrzyknięta do tkanki tłuszczowej otaczającej serce.
Botoks może zapobiec nieregularnemu biciu serca po operacji wszczepienia bajpasów [fot. Mirko Sajkov from Pixabay]
Toksyna botulinowa, czyli , jest wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Kiedy niewielka ilość botoksu jest wstrzykiwana do mięśnia, blokuje sygnały nerwowe, które wywołują skurcz.

to nieregularne bicie serca (arytmia), które może prowadzić do zakrzepów krwi, , i innych powikłań związanych z sercem. - U około jednej trzeciej wszystkich pacjentów poddawanych operacji bajpasów występuje migotanie przedsionków, a to zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych - mówi dr Jonathan S. Steinberg z University of Rochester. - Migotanie przedsionków ma też zawsze zawiązek z wydłużeniem hospitalizacji, co z kolei oznacza zwiększone koszty opieki zdrowotnej - dodaje Rochester.

W ramach testów 60 hospitalizowanych pacjentów podzielono na dwie grupy - jednej wstrzyknięto botoks, drugiej sól fizjologiczną. Zastrzyki wykonano w czterech głównych częściach tkanki tłuszczowej otaczającej serce.


Odkryto, że:
  • ciągu 30 dni po operacji osoby, które otrzymały zastrzyki z botoksu podczas zabiegu pomostowania serca, miały ryzyko migotania przedsionków na poziomie 7 proc., u pozostałych zaś ryzyko to wyniosło 30 proc.
  • rok po operacji żaden z pacjentów, którzy otrzymali botoks, nie doświadczał migotania przedsionków, wśród tych natomiast, którzy otrzymali sól fizjologiczną, z zaburzeniem zmagało się 27 proc. pacjentów.
  • nie zgłoszono żadnych komplikacji po zastrzykach z botoksu. Niemniej, powikłania po operacji wszczepienia bajpasów były podobne w obu grupach.
  • To badanie otworzyło zupełnie nowy kierunek myślenia i badań. Niedługo zastrzyki z botoksu mogą stać się standardem leczenia pacjentów po wszczepieniu bajpasów i zastawek serca - uważają autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy