Strona głównaZdrowieBorówka brusznica pomaga ochronić się przed cukrzycą i chorobami serca

Borówka brusznica pomaga ochronić się przed cukrzycą i chorobami serca

Sok z borówki brusznicy zmniejsza ciśnienie oraz poziom glukozy i tłuszczów, czytamy w magazynie Nutrition.
Borówka brusznica pomaga ochronić się przed cukrzycą i chorobami serca Już dwie niewielkie porcje soku z borówki brusznicy dają ochronę przed i .

Borówka brusznica występuje w Polsce dość powszechnie. Roślina zawiera wiele dobrych dla zdrowia składników. Wśród nich są m. in.: garbniki, kwasy organiczne, i sole mineralne, antocyjany, cukry, pektyny, witamina A, witamina P, .

Amerykańskie badania objęły 56 osób w średnim wieku 50 lat. Uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza została poproszona o picie około 240 gramów soku z brusznicy. Pozostałym podawano napój-placebo, który miał barwę i smak podobny do soku.

U uczestników okresowo mierzono ciśnienie krwi i poziom oraz lipidów. Okazało się, że od czasu pierwszych pomiarów wspomniane wartości były lepsze wśród tych, którzy pili sok z borówki brusznicy.

Po ośmiu tygodniach odnotowano, że picie soku z brusznicy było związane z niższym o 10 procent ryzykiem zachorowania na choroby serca i o 15 procent niższym ryzykiem doświadczeniu . Ponadto sok istotnie zmniejszył częstość akcji serca i ciśnienie, a także obniżył poziomy i lipidów.

Jak sądzą eksperci, wszystkie wymienione korzyści są najprawdopodobniej zawdzięczane polifenololom, naturalnym substancjom o właściwościach przeciwutleniających, które wspomagają naturalne mechanizmy obronne organizmu.

Wyniki te oznaczają, że pomagają chronić organizm i mogą być przydatne do utrzymywania pod kontrolą różne typy zaburzeń, mówią badacze.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy