Strona głównaZdrowieBóle głowy lub karku, zmarszczki? To może być wada zgryzu

Bóle głowy lub karku, zmarszczki? To może być wada zgryzu

Wiele osób boryka się z kłopotami związanymi ze zgryzem, które niestety bagatelizuje. Jednocześnie uskarżają się na inne dolegliwości, nie wiedząc, że to właśnie wadliwy zgryz może być ich przyczyną. Największym problemem jest dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, która coraz częściej pojawia się wśród młodych osób. Nieprawidłowy zgryz może mieć poważne konsekwencje: bóle głowy, karku, a nawet kręgosłupa, problemy stomatologiczne: rozchwianie zębów i ich ścieranie, a co ciekawe również przedwczesne zmarszczki.
Bóle głowy lub karku, zmarszczki? To może być wada zgryzu [Fot. StudioLaMagica - Fotolia.com] Staw skroniowo-żuchwowy łączy żuchwę z czaszką (kością skroniową). Stabilizowany jest z zewnątrz poprzez mięśnie i więzadła, które pracując harmonijnie pozwalają na prawidłowe ruchy żuchwy w trakcie mowy, żucia i innych czynności. Dysfunkcje w obrębie tego stawu najczęściej spowodowane są przez wady ortodontyczne, , przemieszczanie się zębów, czy wyrzynanie się ósemek, które zaburzają układ stomatologiczny. W odbudowaniu prawidłowego zgryzu ważne jest skoncentrowanie się na pozycji stawu, zlokalizowanie pierwotnej przyczyny dysfunkcji i jej usunięcie. Proces leczenia jest kompleksowy i niezwykle złożony, dlatego im szybciej zwrócimy się o pomoc do specjalisty, tym krótsze leczenie nas czeka i na zawsze pozbędziemy się uciążliwego problemu.
Przyczyną dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest zły zgryz, utrata prawidłowej płaszczyzny zgryzu i właściwej pozycji główki stawowej. Konsekwencje mogą być bardzo poważne, m.in. , kręgosłupa, pojawianie się zmarszczek na twarzy, uszkodzenie krążka stawowego. Samo wyleczenie dysfunkcji to jedno, istotne jest zapobieganie dolegliwościom i chorobom, które stanowią jej konsekwencje – mówi dr Urszula Jarosz-Kajdrys z Varsovia Dental.

Leczenie dysfunkcji

W pierwszej kolejności stomatolog zajmuje się zlikwidowaniem nadmiernego skurczu mięśni i bólu oraz przywróceniem fizjologicznego zasięgu ruchu szczęki. W tym czasie, w zależności od problemu, na kilka miesięcy zostaje założona pacjentowi szyna relaksacyjna aż do momentu, w którym staw zostanie ustabilizowany. Dzięki szynie żuchwa utrzymywana jest w prawidłowej pozycji, co powoduje zmniejszenie napięcia mięśni stawu skroniowo-żuchwowego i umożliwia rozpoczęcie procesu jego gojenia, nadmiernie rozciągniętych więzadeł stawu i struktur stawu.

Szyna relaksacyjna jest przezroczysta i stworzona z materiału akrylowego. Zakładana jest tylko na zęby szczęki lub zęby żuchwy. Przede wszystkim należy wkładać ją na noc a, w zależności od możliwości, także na kilka godzin w ciągu dnia. Pacjenci, którym zależy, by jak najszybciej wyleczyć dysfunkcję lub rozluźnić mięśnie narządu żucia noszą szynę całą dobę. Pamiętajmy jednak by zdejmować ją podczas jedzenia. Dzięki szynie żuchwa ustawiona jest w odpowiednim położeniu, a przez to odciąża stawy i rozluźnia mięśnie.

Kolejny etap polega na leczeniu ortodontycznym lub protetycznym, w celu odbudowania utraconej funkcji żucia. Korekta zgryzu może polegać na zmianie kształtu zębów, nałożeniu koron lub mostów na zęby. Starte zęby udaje się odbudować nawet do wysokości 0,5 cm. Faza ta nie zawsze jest jednak konieczna, leczenie może zakończyć się po zdjęciu szyny.

Staw skroniowo-żuchwowy bierze udział w czynnościach takich jak jedzenie, mowa czy , a jego złe ustawienie oddziałuje na resztę ciała. Jego leczenie zależy przede wszystkim od określenia przyczyny dysfunkcji. Dzięki temu stomatolog będzie w stanie w pełni pomóc pacjentowi, nie tylko lecząc aktualny problem, ale zapobiegając innym w przyszłości.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 10:56:11, 03-07-2021 asmusz

  Tutaj świetny artykuł na temat zgrzytania zębami przez sen:
  Co powoduje zgrzytanie zębami w nocy?

  Przyczyna zgrzytania zębami przez sen nie zawsze jest jasna, ale zwykle jest związana z innymi czynnikami, takimi jak stres , niepokój czy problemy ze snem .
  Stres i niepokójzgrzytanie zębami w nocy

  Zgrzytanie zębami jest najczęściej spowodowane stresem lub niepokojem i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Często zdarza się podczas snu.
  Leki

  Zgrzytanie zębami może czasami być efektem ubocznym przyjmowania pewnych rodzajów leków.

  W szczególności zgrzytanie zębami jest czasami związane z rodzajem leku przeciwdepresyjnego znanego jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) . Przykłady SSRI obejmują paroksetynę , fluoksetynę i sertralinę .
  Zaburzenia snu

  Jeśli chrapiesz lub masz zaburzenia snu, takie jak obturacyjny bezdech senny (OBS) , bardziej prawdopodobne jest, że zgrzytasz zębami podczas snu. OBS przerywa oddech podczas snu.


  Źródło: https://centrum-kore.pl/zgrzytanie-zebami-przez-sen/
  ... zobacz więcej
 • 21:26:28, 15-07-2021 Radarowiec

  Naprawdę bardzo ciekawy wątek. Nigdy bym nie przypuszczał, mój znajomy ma właśnie z tym problem. Przekażę mu, dzięki! polecam radar opadów
 • 13:12:29, 10-08-2021 Grażka53

  Już któryś raz słyszę o tym, jak ważne jest to, aby mieć odpowiedni zgryz. Niesamowite.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Hospicja.pl
 • Kobiety.net.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy