Strona głównaZdrowieBól ramienia jest powiązany z chorobami serca

Ból ramienia jest powiązany z chorobami serca

W University of Utah School of Medicine odkryto, że osoby bardziej narażone na problemy z barkiem, w tym ból stawów i uraz pierścienia rotatorów (grupa mięśni ramion) mają zwiększone ryzyko chorób serca.
Ból ramienia jest powiązany z chorobami serca [fot. osteoclinic from Pixabay]
- Jeśli ktoś ma problemy ze pierścieniem rotatorów, może to oznaczać, że dzieje się też coś innego. Warto wówczas lepiej zarządzać czynnikami ryzyka chorób serca - mówi prof. Kurt Hegmann.

Powtarzający się wysiłek fizyczny jest zwykle obwiniany za osłabienie stawów barkowych oraz otaczających je mięśni i ścięgien. Jakkolwiek wysiłek z pewnością ma tu znaczenie, coraz więcej dowodów wskazuje także na inne czynniki, które mogą być istotne. Wcześniejsze testy pokazały, że ludzie, którzy mieli zwiększone ryzyko chorób serca, częściej byli również narażeni na zespół cieśni nadgarstka, zapalenie ścięgna Achillesa i „łokieć tenisisty", czyli zaburzenia mięśniowo-szkieletowe.

Jak ustalono, im więcej czynników ryzyka miał każdy z uczestników badania - w tym nadciśnienie, wysoki poziom , - tym bardziej prawdopodobne było, że zmagał się też z problemami z barkami.

Osoby z najliczniejszymi czynnikami ryzyka sercowego miały 4,6 razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia stawu barkowego niż ludzie bez tych czynników. Co więcej, ci pierwsi byli niemal sześć razy bardziej narażeni na drugą chorobę barku, tendinopatię stożka rotatorów. Średnie ryzyko sercowe oznaczało niższe zagrożenie kłopotów z barkiem, od 1,5 do 3 razy. Być może więc istnieje związek między ryzykiem sercowym a problemami z barkami.

Monitorowano producentów poduszek powietrznych, przetwórców mięsa, stolarzy i wykwalifikowanych robotników. Został uwzględniony różnoraki wysiłek, w tym silne skręcenie, pchnięcie i pociągnięcie. Jednak bardziej wyczerpująca praca nie przełożyła się na nasilenie problemów z barkami. Podobnie takiego skutku nie oznaczał dłuższy czas spędzony na innych aktywnościach fizycznych.

- Według nas duży wysiłek może przyspieszyć problemy z pierścieniem rotatorów, ale nie jest on głównym powodem zaburzeń. Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych mogą być ważniejsze niż te związane z pracą w przypadku wystąpienia wspomnianych problemów - mówi prof. Hegmann. Jak dodaje, możliwe jest, że kontrolowanie ciśnienia krwi i innych przyczyn zwiększonego ryzyka serca może też złagodzić dyskomfort barków.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy